Izvor: B92, 26.Feb.2014, 18:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zakon o prekršajima od 1. marta
Beograd -- Ministarstvo pravde saopštilo je da su ispunjeni svi uslovi za uspešan početak primene novog Zakona o prekršajima od 1. marta.
Ministarstvo pravde i državne uprave je u sadanji sa prekršajnim sudovima i međunarodnim partnerima u proteklom periodu obezbedilo sve uslove za uspešan početak primene novog Zakona o prekršajima od 1. marta, navodi se u saopštneju.
Uspostavljen je novi informacioni sistem prekršajnih sudova u Srbiji SIPRES, koji uključuje i program >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za vođenje jedinstvenih registara na nivou Republike, kao i sistem za automatsko vođenje predmeta.
Takođe, od subote počinje sa radom i centralni Registar sankcija i Registar neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih iznosa, kojima će se unaprediti naplata novčanih kazni iz prekršajnog postupka i obezbediti precizna evidencija kazni i izrečenih sankcija.
Svi prekršajni sudovi biće povezani na pravosudnu mrežu, odnosno imaće pristup centralnoj bazi podataka, a korisnici te baze biće svi prekršajni sudovi, ali i drugi ovlašćeni državni organi.
Da bi se uspešno dočekala implementacija Zakona o prekršajima, izvršena je stručna obuka rukovaoca podacima iz registra u svakom prekršajnom sudu, napominje se u saopštenju.
Ministarstvo je, takođe, u saradnji sa Pravosudnom akademijom i USAID Projektom za reformu pravosuđa i odgovornu vlast, izvršilo obuku svih sudija prekršajnih sudova (oko 600 sudija je prošlo obuku), kao i edukaciju 1.700 ovlašćenih podnosilaca zahteva (inspektori svih oblasti, saobraćajna policija, komunalna policija, nezavisne agencije, carinski i poreski organi...).
U toku je i obuka administrativnog osoblja čiji su radni zadaci izvršenje prekršajnih presuda.
Blagovremeno su doneta i podzakonska akta za priomenu zakona, a tehnički su potpuno usaglašeni, ne samo način, već i obaveza IT razmene podataka sa policijom i Agencijom za privredne registre.
Izvršena je i izmena Pravilnika o izvršenju kazne rada u javnom interesu, tako da će se ovim pravilnikom bliže urediti izvršenje kazne rada u javnom interesu izrečene u krivičnom i prekršajnom postupku.
Uvode se registri sankcija i neplaćenih kazni
Izvor: Danas, 26.Feb.2014
U subotu, 1. marta, počinje primena novog Zakona o prekršajima, a kako bi implementacija bila što uspešnija, Ministarstvo pravde je, u saradnji sa prekršajnim sudovima i međunarodnim partnerima, u proteklom periodu sprovelo značajan broj aktivnosti.








