Zajedničkim naporima do žaštite granica

Izvor: Nezavisne Novine, 30.Jun.2015, 21:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zajedničkim naporima do žaštite granica

BUDIMPEŠTA - Ministri unutrašnjih poslova Srbije, Austrije i Mađarske Nebojša Stefanović, Johana Mikl-Lajtner i Šandor Pinter potpisali su danas u Budimpešti Memorandum o saradnji u zaštiti granica.

Dogovor predviđa zajedničke patrole na srpsko-mađarskoj, odnosno srpsko-makedonskoj granici, intenziviranje grupa za borbu protiv organizovanog prebacivanja migranata, kao i uspostavljanje posebnih punktova za kontakt u sve tri zemlje.

Ministri unutrašnjih poslova >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << zatražili su od Evropske komisije veću finansijsku podršku i za Evropsku agenciju za zaštitu spoljnih granica evropske Šengen zone /Fronteks/, kao i pojačavanje fokusa na balkansku, umjesto mediteransku rutu, javljaju beogradski mediji.

Lajtnerova je na zajedničkoj konferenciji za novinare istakla da je talas migranata Austriju doveo do "granica preopterećenosti".

Ona je ukazala da je do sada 40.000 ljudi obuhvaćeno programom pomoći migranata, i da se očekuje da bi se broj mogao u skorije vrijeme povećati na 70.000.

Stefanović je istakao da Srbija želi da preuzme dio tereta kada je riječ o migrantima.

Mađarska je proteklih sedmica dospjela u žižu interesovanja međunarodne javnosti najavom podizanja ograde od četiri metra na granici sa Srbijom, kao i željom da obustavi primjenu Dablinskog sporazuma, što bi značili da Budimpešta ne bi prihvatala migrante koje bi druge zemlje protjerale, a koje su prvi put kročile na tlo EU baš u toj zemlji.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.