Izvor: B92, 04.Sep.2014, 13:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zajednička vojska J.Koreje i SAD
Lideri južnokorejske i američke vojske dogovorili su stvaranje zajedničkih trupa koje bi trebalo da se suprostave armiji Severne Koreje.
Kako je u četvrtak objavljeno, zadatak novoformirane jedinice biće neutralisanje oružja za masovno uništenje koje poseduje režim Kim Džong-una.
Jedinica će biti pod vođstvom američkih generala, a biće oformljena u prvoj polovini sledeće godine, najavio je neimenovani izvor Gardijana iz vrha južnokorejske vojske.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
“To će biti prva kombinovana borbena jedinica koja će biti osposobljena za ratne operacije, ako rat između Koreja počne, jedinica će napadati vojna i nuklearna postrojenja Severne Koreje“, naveo je Gardijan reči vojnog zvaničnika.
U okviru bilateralnog sporazuma, oko 30.000 američkih vojnika je već stacionirano u Južnoj Koreji, a pod komandom SAD armije biće 640.000 pripadnika južnokorejskih snaga.
Povod za ovakvu odluku Južne Koreje i traženje pomoći od SAD su severnokorejske probe raketa dugog dometa. Predviđa se da će tenzija na korejskom poluostrvu rasti u budućnosti.
Prvu zajedničku akciju vojske Južne Koreje i SAD imale su u avgustu, kada su obavile vežbu izbegavanja nuklearnog napada, što nije naišlo na pozitivnu reakciju u Severnoj.












