Zahtev za skidanje ljage

Izvor: Politika, 25.Sep.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zahtev za skidanje ljage

Valjevo – U Okružnom sudu u Valjevu juče je održano glavno ročište za rehabilitaciju Dragoslava Mihajlovića, zvanog Cile, rođenog 1921, umetničkog fotografa i publiciste iz Ljiga. Za razliku od svih prethodnika, na ovom je podnosilac zahteva, uz pravnog punomoćnika, u sudnicu pozvao i novinare navodeći da to čini kako bi najšira javnost saznala da on ne traži formalno pomilovanje i rehabilitaciju za montirani proces, zbog kojeg je 12 godina robijao u požarevačkim kazamatima. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Stalo mu je, kako je kazao, samo do istine.
Mihajlović je, kao pristalica Ravnogorskog pokreta, 1947. u Okružnom sudu u Čačku optužen za teško krivično delo učestvovanja u likvidaciji nekoliko partizana. Zbog nedostatka dokaza, ubrzo je tužba odbačena, ali 12 godina kasnije, po nalogu Udbe, procesuiran je u Okružnom sudu u Valjevu, pod optužbom da je direktno učestvovao u ubistvu dvojice partizana iz Ljiga. Presuđeno mu je 13 godina robije, što je potvrdio i Vrhovni sud. U zatvoru u Požarevcu odležao je više od 11 godina.

Na jučerašnjoj raspravi Mihajlović je kategorično odbacio bilo kakvu vezu sa teškim krivičnim delom, tvrdeći da je ceo proces bio montiran i da je Udba slučaj iskonstruisala kako bi ga sprečila da se oženi devojkom iz poznate partizanske porodice. Ali, za razliku od Desankine čuvene pesme "Tražim pomilovanje", Cile nije želeo da izdaleka gleda njena oka dva, već se njome oženio. Potom se stih, ipak, obistinio i razdaljina je trajala skoro 12 godina.

Mihajlović je sudu dao na uvid pisanu izjavu tadašnjeg ključnog svedoka Milomira Pantelića, u kojoj stoji da je bio mučen da bi lažno svedočio. Priložio je i snimke lobanja ekshumiranih partizana, za koje se tvrdilo da su ubijeni iz streljačkog stroja u kojem je bio i Mihajlović. Međutim, jasno se videlo da su svi stradali od ispaljenih metaka u potiljak...– Svim svedocima i drugim ljudima koji su učestvovali u mom maltretiranju i suđenju oprostio sam, ali tadašnjem režimu neću nikada. Očekujem da ću uskoro dobiti zadovoljenje bez koga ne bih mogao na onaj svet. Ponavljam, ne interesuje me ni pomilovanje ni rehabilitacija, već istina – kazao je po završetku pretresa Dragoslav Mihajlović Cile.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.