Zaboravite na kapi za nos

Izvor: Blic, 17.Jan.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zaboravite na kapi za nos

Iako vodite računa i hranite se zdravo, „zaradili" ste prehladu. To nije ništa tragično - ali kada niste u drugom stanju. Sada nastaje dilema da li da kupite kapljice za nos... Možda tablete protiv glavobolje? Šta da radite kako bi vam što pre bilo bolje, a da pri tom ne naškodite bebi?



Ono što vama pomaže, nije automatski dobro i za dete. Premda posteljica neke materije propušta prema detetu, a neke ne, određene materije čije su molekule takve veličine >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da mogu da prođu kroz zaštitnu mrežu posteljice, mogu da dospeju do deteta, a da to nije povoljno. Takav prolaz posebno je opasan u prvom tromesečju trudnoće jer se za to vreme stvaraju osnove organa deteta, pa štetne materije u tom razdoblju mogu da dovedu do malformacija ploda i drugih komplikacija. Čak i lekovi koji su naizgled bezazleni mogu se pokazati štetnima. Šta treba da radite da bi vam bilo bolje, a da ne naškodite bebi, objašnjava dr specijalista, Slavica Vasiljević, ginekolog i vlasnica ordinacije Merida.

Zapušen nos

Navikli ste da uvek imate kapi ili sprej za nos, koji pomaže da se solobodite kijavice, a ujedno vam i otpuši nos? Iako ne izgleda opasno, imajte na umu da većina ovih sredstava (osim onih koji sadrže čistu, obično morsku vodu), sadrže u sebi hemijske materije koje dovode do stiskanja krvnih sudova u sluznici nosa. To je kod prehlade poželjno jer se tako smanjuje nabreklost sluznice nosa i dolazi do lakšeg disanja, pa ipak te materije se putem krvnih sudova nosa unose u krvotok. Zato bi najbolje bi bilo da se inhalirate morskom solju, kamilicom, žalfijom ili da u nos ubrizgate prirodni fiziološki rastvor.

Kašalj - trpi li dete zbog kašljanja?

Imate trajni nadražaj na kašalj, ali kada se iskašljate, ne osećate olakšanje? Tada prvo isprobajte najstarije sredstvo za iskašljavanje: pijte puno tečnosti. To može biti voda, čaj, limunada ili drugi sokovi, mleko s medom i čaj od lipe. Takođe bi bilo dobro da jedete čorbe od povrća (šargarepa, brokoli, celer, kao i supice od pilećih kostiju). Za pročišćavanje plućnih organa napravite salatu od bele rotkve, a dobro je da uzimate kašičicu meda, matični mleč ili kapi od propolisa. Na iskašljavanje dobro deluje i staro sredstvo iz kućne radinosti, šerbet naših baka: nekoliko kašičica šećera rastopite na laganoj vatri i mešajući ostavite da dobije svetlosmeđu boju. Zalite s čašom mleka ili čaja i mešajte dok se karamelizovani šećer ne otopi. Popijte toplo. Kao prirodni antibiotik i antivirotik može da vam posluži češanj izrendanog belog luka dodat u kiselo mleko i jogurt. Takođe antibakterijski i za razređivanje iskašljaja dobro će poslužiti još jedan recept iz kućne radinosti: usitnite (najbolje izrendajte na sitno) jedan veliki crveni luk ili 200 g crne rotkve, pomešajte s 50 g žutog šećera i ostavite da stoji nekoliko sati. Procedite i uzimajte preko dana četiri do šest puta po jednu čajnu kašičicu. Ipak ako pri kašlju, naprotiv, obilno iskašljavate, neka vam lekar prepiše sredstvo koje vam najbolje odgovara.

Ne možete da gutate?

Uobičajene lekove za ovakvu vrstu tegoba nemojte da uzimate tokom trudnoće. Tablete za grlo koje se sisaju kao bombone izbegavajte, a umesto njih napravite čaj od žalfije, koji treba da grgljate više puta dnevno. Možete pribeći i spoljašnjim oblogama od kuvanog krompira. Krompir kuvan u ljusci zgnječite, staviti u kuhinjsku krpu, obmotate njime vrat i povrh svega stavite još jedan šal.

Kako skinuti povišenu temperaturu

U slučaju povišene temperature morate da se obratite lekaru jer temperatura, posebno kada je viša od 39 stepeni, može da poremeti snabdevanja deteta krvlju, a u uznapredovaloj trudnoći i da izazove početak trudova. Kod jake prehlade s glavoboljom i bolima u celom telu, mnogi lekari preporučuju paracetamol. Nakon obavezne konsultacije sa vašim ginekologom, uzimajte ga na svaka četiri sata. Tuširajte se mlakom vodom, stavljate alkoholne obloge (dve trećine alkohola i jedna trećina mlake vode) tako što ćete nakon staviti obloge u predelu pluća i stopala ili se jednostavno nakon tuširanja polijte nakon tuširanja. Tuširajte se što češće sve dok ne spadne temperatura. Nakon svakog tuširanja, obucite se u pamučnu odeću. Ako se to ne dogodi, dete može da ima ozbiljnih srčanih tegoba. Visoka temperatura je razlog za odlazak lekaru i zato jer može da izazove i ozbiljnije infekcije od obične viroze, odnosno prehlade.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.