Izvor: Blic, 17.Jun.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zaboravite na alkohol

Ako na odmor krenete svojim automobilom, dobro je da znate kakvi su saobraćajni propisi i gde nije dozvoljeno ni najmanje prisustvo alkohola u krvi.

Dozvoljena količina alkohola u krvi

Crna Gora - 0,0

Hrvatska - 0,0

Bugarska - 0,0

Mađarska - 0,0

Češka - 0,0

Slovačka - 0,0

BiH - 0,3

Rumunija - 0,3

Slovenija - 0,5

Makedonija - 0,5

Turska - 0,5

Austrija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << - 0,5

Nemačka - 0,5

Francuska - 0,5

Holandija - 0,5

Norveška - 0,5

Grčka - 0,8

Italija - 0,8

Švajcarska - 0,8

V. Britanija - 0,8

U Hrvatskoj, Crnoj Gori, Bugarskoj i Mađarskoj kažnjivo je svako prisustvo alkohola. U BiH i Rumuniji dozvoljena količina je 0,3 promila, u Makedoniji, Sloveniji, Turskoj i Austriji je krajnja granica kao i kod nas - 0,5 promila, a Grci su tolerantniji, dozvoljavaju 0,8 promila alkohola u krvi.

U Hrvatskoj se ne isplati igra sa saobraćajnim propisima i saobraćajcima jer su kazne visoke, od 70 do 400 evra, u zavisnosti od količine alkohola u krvi. Najmanja kazna (od 500 do 1.500 kuna, odnosno od 70 do 200 evra) primenjuje za količinu do 0,5 promila. Kaznom od najmanje 2.000 kuna (oko 270 evra) biće kažnjen vozač koji ima iznad 0,5 a do 1,5 promila, dok se preko ove granice plaća 400 evra (3.000 kuna). Ista kazna važi i za vozače koji voze pod dejstvom droga.

Oduzima se i dozvola

U novom crnogorskom zakonu o bezbednosti saobraćaja, posebna novina je ta da je izostavljen zatvor kao jedna od kazni za saobraćajne prekršaje, jer je praksa pokazala da kao prevencija ovakva kazna nema nikakav efekat. U najmlađoj državi na svetu iznos novčane kazne koji se može izreći u prekršajnom postupku je od 40 do 150 evra, a za prekršaje za koje službenici policije izriču kaznu na licu mesta iznos je od 10 do 30 evra.

Slično je i u BiH. Za količinu alkohola veću od 0,3 a do 1,0 promila kazne iznose od 25 do 130 evra (50 - 250 KM) a za količinu veću od 1,0 promila kazne su od 50 do nešto preko 150 evra (100 - 300 KM). Najveće kazne se odnose i na one koji voze pod dejstvom opojnih droga, a policija može oduzeti i dozvolu nesavesnim vozačima.

Vozači treba da, pored ostalog, obrate pažnju i na ponašanje u saobraćaju. Sa 50 do 100 i više evra kažnjivo je bacanje otpadaka kroz prozor automobila tokom vožnje u BiH, Crnoj Gori i Hrvatskoj. U BiH morate da pazite da ne isprskate pešake ako prolazite kroz baru. U sve tri zemlje je novčana kazna predviđena za vozače koji ne stanu kada naiđu na vozilo za prevoz dece dok deca ulaze ili izlaze, a privremeno oduzimanje dozvole na licu mesta sledi za napuštanje mesta saobraćajne nezgode, preticanje vozila koje se zaustavilo ispred pešačkog prelaza radi propuštanja pešaka, preticanje u tunelu itd.

Za kola na lizing posebna dozvola

Ko pođe svojim automobilom u inostranstvo, osim tehničke ispravnosti mora da nabavi zeleni karton, međunarodnu dozvolu za pojedine zemlje i da, pored sve opreme i rezervnih delova, ima i protivpožarni aparat.

Korisnici automobila kupljenih na lizing prilikom odlaska u inostranstvo moraju obavezno da imaju i dozvolu za upravljanje tuđim vozilom koju izdaje AMSS. Ova dozvola se dobija odmah, i košta 1.500 dinara. Za većinu zemalja u okruženju i Evropi, potrebna je međunarodna vozačka dozvola koja se takođe vadi u AMSS. Ovaj dokument se izdaje samo vlasnicima nacionalne vozačke dozvole izdatoj kod nas. Košta 2.000 dinara i važi tri godine.

Zeleni karton važi svuda osim u Rusiji

Zelena karta osiguranja u inostranstvu predstavlja isto što i polisa osiguranja u Srbiji. Ona je dokaz da za svoje vozilo imate zaključeno osiguranje autoodgovornosti kod domaćeg osiguravajućeg društva, a nju izdaje osiguravajuće društvo kod kojeg je zaključeno obavezno osiguranje. Može se podići i na granici ukoliko osiguravajuće društvo ima svoje predstavništvo tamo.

Zelena karta važi za teritorije zemalja s kojima imamo potpisan interbiro sporazum, a to su sve evropske zemlje osim Rusije. Na teritorijama zemalja u kojima ne važi naša zelena karta (Azerbejdžan, Gruzija, Kazahstan) naši automobilisti su dužni da plate premiju tzv. graničnog osiguranja prilikom ulaska.

Da bi se dobio ovaj dokument koji košta 1.000 dinara, potrebno je poneti polisu obaveznog osiguranja na uvid i saobraćajnu dozvolu.

Pomoć na putu

Vozači kojima je na putu neophodna pomoć, šlepovanje, servisiranje vozila ili informacije o prohodnosti puteva mogu da se jave tamošnjim Auto-moto savezima. U Crnoj Gori na broj 9807, u BiH 033/1282 (BiH AMK za područje Federacije), 036/1288 (HAK, za područje Hercegovine) i u Republici Srpskoj AMS RS na 051/1285. U Hrvatskoj je za ovo zadužen Hrvatski auto-klub, a broj je 987.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.