
Izvor: RTS, 01.Jul.2009, 16:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Za pšenicu 13 dinara
Republička direkcija za robne rezerve otkupiće od registrovanih poljoprivrednih gazdinstava 65.714 tona pšenice po ceni od 13 dinara. Ovogodišnji rod će biti oko dva miliona tona, rekao Saša Dragin. Svaki kišni dan za jedan procenat umanjuje kvalitet zrna, poručuju iz PKS.
U Srbiji nema poplava useva, ali obilne kiše mogle bi da utiču na kvalitet pšenice i smanje njen ukupni rod, izjavio je sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije Milan Prostran, objašnjavajući >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da to smanjenje roda ne bi trebalo da bude u značajnom obimu.
"Svaki kišni dan za jedan procenat umanjuje kvalitet zrna pšenice", rekao je Prostran. Naglasio je da "to ne bi bi trebalo da ugrozi naše bilanse hrane".
"U pojedinim lokalnim sredinama ima više podzemnih i nadzemnih voda, ali čak ni reke koje su dosta visoke ne plave naše njive", kaže Prostran.
Ministarstvo trgovine i usluga je saopštio da će Republička direkcija za robne rezerve otkupiti 65.714 tona merkantilne pšenice ovogodišnjeg roda po ceni od 13 dinara po kilogramu. U cenu je uračunat PDV.
Pšenica će se otkupljivati od registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i zemljoradničkih zadruga, preko Produktne berze u Novom Sadu.
Minimalna količina merkantilne pšenice koja će se kupovati od jednog registrovanog gazdinstva je 20, a maksimalna 100 tona.
Maksimalna količina pšenice koja će se otkupljivati od zemljoradničkih zadruga je 100 tona.
Sredstva za kupovinu pšenice u iznosu od 854,28 miliona dinara i za podmirenje troškova Produktne berze, obezbediće se iz budžeta Srbije.
Ovogodišnji rod pšenice u Srbiji biće prosečan ili nešto ispod proseka, i iznosiće oko dva miliona tona, izjavio je ministar poljoprivrede Saša Dragin.
Dragin je istakao da obilne padavine zabeležene krajem juna, kojih se ne sećaju ni najstariji agronomi, neće dobro uticati na domaće useve.
Ministar je zabrinut zbog izuzetno visoke vlažnost dela roda, koji usled nepovoljnih vremenskih prilika ne može da se osuši na prihvatljivih 17 odsto vlage, koliko je potrebno za žetvu
Pomoć proizvođačima pšenice
Pšenica je do sada požnjevena sa oko pet odsto površina, naveo je Dragin, podsećajući da je tom žitaricom prošle godine zasejano oko 600.000 hektara.
Kada je reč o ovogodišnjoj otkupnoj ceni pšenice, Dragin kaže da tu cenu određuje tržište i da Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede ne mogu da utiču na nju, ali mogu da utiču na to da otkup bude regularan. Ministarstvo je na svim otkupnim mestima postavilo inspekciju koja kontroliše regularnost otkupa.
"Vlada i resorno ministarstvo takođe mogu i da proizvođače učine nezavisnim od organizatora proizvodnje i svih onih koji u celom procesu proizvodnje "žele da uzmu kajmak od zarade, a da poljoprivrednicima ostane manje", naglasio je Dragin.
Kao meru pomoći proizvodačima pšenice, Dragin je naveo i postizanje dogovora Ministarstva poljoprivrede sa distributerima i proizvođačima mehanizacije o uvođenju delimične naturalne prodaje mehanizacije, pre svega traktora.
Na taj način će poljoprivrednicima biti omogućeno da 50 odsto traktora plate u žitu za koje će im biti ponuđena cena za tri dinara viša od tržišne cene tog dana, dodao je Dragin.
Uz velike napore, pokrenut je i sistem javnih skladišta, pa sada već postoji više skladišta u sistemu u kojima će moći da bude skladišteno više od 200.000 tona žita i dodao da će proizvođači na osnovu potvrde o skladištenju moći da uzmu kratkoročne kredite za otpočinjanje nove proizvodnje.