Izvor: B92, 07.Nov.2001, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
ZAVOD OTKRIVA NEPRAVILNOSTI U ZDRAVSTVU
Beograd -- Savetnik direktora republickog fonda za zdravstveno osiguranje Zoran Vesic saopstio je na konferenciji za novinare odrzanoj u sredu, da je utvrdjeno da preduzeca u Srbiji u vecini slucajeva ne uplacuju doprinose za osiguranje zaposlenih, javlja Radio B92. U prvih 10 meseci Zavod je kontrolisao redovnost uplate osiguranja kod 2218 pravnih lica rekao je Zoran Vesic i dodao: "Kod 754 pravnih lica, sto iznosi 34 odsto, nadjeno je da su doprinosi uplaceni po zakonu i na vreme i u redu. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kod 1464 pravna lica, sto cini 66 odsto kontrolisanih pravnih lica, nadjeno je da doprinosi nisu uplaceni. Samo po ovom osnovu Zavod potrazuje preko 841 milion dinara", naglasio je Vesic.
Vesic je precizirao i da je u toku kontrola fillijala zavoda sirom Republike. Saopstavajuci rezultate kontrole jedne zdravstvene ustanove u Leskovcu, Vesic je precizirao da su utvrdjene mnoge nepravilnosti u izdavanju recepata. Na vecini nema identifikacionog broja lekara, nema pecata, datuma izdavanja leka kao ni broja kartona ili protokola bolesnika, rekao je Vesic i naglasio: "Kod jednog broja recepata se ne slazu faksimili lekara i potpisi lekara, sto znaci da je neko drugi koristio faksimil lekara. Odredjeni lekari su propisivali lekove osiguranicima, podizali ih u njihovo ime a da im ih nikada nisu dali, sto je dokazano izjavama osiguranika. Cak je bilo i slucajeva da su i medicinske sestre propisivale lekove. Na mnogim receptima se vide potpisi zaposlenih u apotekama koji su podizali lekove, sto navodi na sumnju da su ih uzimali, ali ne da su ih davali pacijentima". Zapisnik o kontroli bice prosledjen Ministarstvu zdravlja kako bi se izvrsio strucni nadzor nad radom ove zdravstvene ustanove. Vesic je najavio kontrolu i u Beogradu, precizirajuci da ce Zavod preduzeti mere za racionalnu potrosnju lekova. Planirano je stavljanje pod kontrolu propisivanja lekova na recept, stampanja recepata kao i posebno obelezavanje lekova namenjenim osiguranicima kako bi se sprecio odliv iz drzavnih apoteka na neke druge strane.




