ZATVOR ZA RAZREDNOG

Izvor: Kurir, 14.Dec.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ZATVOR ZA RAZREDNOG

Tužilaštvo traži 12 godina za Dobricu Živanovića, nastavnika kome se na ekskurziji utopio učenik Aleksandar Đokić (14)

SMEDEREVO - Pred Krivičnim većem Okružnog suda u Smederevu počelo je suđenje Dobrici Živanoviću (58), nastavniku likovnog vaspitanja u OŠ “Dositej Obradović”, zbog utapanja učenika Aleksandra Đokića (14) na ekskurziji u Bečićima 6. oktobra 2005. godine. Okružno tužilaštvo zatražilo je za okrivljenog maksimalnu kaznu od 12 godina zatvora >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << i zabranu daljeg rada sa đacima.

Do tragedije je došlo drugog dana trodnevne ekskurzije, kada je u vodu istovremeno ušlo oko 180 učenika, među kojima i neplivači, kojima je i Aleksandar pripadao. Prema navodima optužnice koja je podignuta početkom juna prošle godine, Živanović se tereti da je, kao razredni starešina odeljenja 8/1, počinio teško delo protiv opšte sigurnosti, što je imalo za posledicu stradanje učenika.

Pošto su Aleksandrovi drugovi primetili njegov nestanak, jedan turista iz Poljske zaronio je i našao ga na dubini od tri metra, na samo šest metara od obale. Međutim, bilo je kasno, pa pokušaji reanimacije ekipe Hitne pomoći nisu mogli da ga vrate u život. Obdukcijom, koja je istog dana obavljena u Podgorici, utvrđeno je da je smrt učenika nastupila utapanjem. Nastavnika Živanovića optužnica tereti da je načinio niz propusta pre ekskurzije i tokom nje. Pre odlaska na put od roditelja učenika nije zatražio informaciju ko je od njih neplivač i njihovu pisanu saglasnost da ih vodi na kupanje, niti je deci rekao da na put ponesu i gume za plivanje.

Takođe, razredni starešina pre kupanja nije prozivao đake, u vodu nije ušao zajedno sa njima, niti im je obezbedio spasioca. Osim toga, đake je odveo na kupanje iako ono nije bilo predviđeno programom ekskurzije, prekršivši zabranu direktora škole, jer je bila vansezona i na plaži nije bilo spasilačkih ekipa. Prema rečima zamenice okružnog javnog tužioca Gordane Maksimović, Živanović je u toku istrage uporno odbijao da prizna svoju odgovornost, tvrdeći da je preduzeo sve mere predostrožnosti, iako je takva tvrdnja potpuno neosnovana i nepotkrepljena dokazima.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.