ZABRINJAVAJUĆA BUDUĆNOST LEDNIKA GRENLANDA: Tope se brže nego što se predviđa

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Nov.2020, 00:30

ZABRINJAVAJUĆA BUDUĆNOST LEDNIKA GRENLANDA: Tope se brže nego što se predviđa

Klimatolozi su proučili prirodu napredovanja i povlačenja tri najveća lednika na Grenlandu tokom proteklih 130 godina i zaključili da postojeći klimatski modeli značajno potcenjuju tempo topljenja ledene kape ostrva.

- Najnegativniji scenario daljeg razvoja globalnog zagrevanja predviđa da će tokom ovog veka lednici Helhajm, Kangerlusak i Jakobshavn izgubiti količinu vode dovoljnu da se nivo mora podigne za 9-15 metara. Mi smo objasnili da je tokom prošlog veka, kada >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << je rast temperature bio značajno skromniji, proces njihovog topljenja već podigao nivo svetskog okeana za osam milimetara. To govori o činjenici da klimatski modeli ozbiljno potcenjuju topljenja Grenlanda - pišu istraživači.

Časopis navodi da gotovo svi klimatolozi danas ne sumnjaju da globalno zagrevanje postoji i da će ono radikalno promeniti izgled planete ako rast temperature ne bude mogao da bude se zadrži na 1,5 Celzijusovih stepeni. Na to ukazuju ne samo stotine kompjuterskih modela klime na planeti, već i hiljade merenja dobijenih korišćenjem različitih klimatskih satelita, kopnenih meteoroloških stanica i okeanskih bova.

Prve i glavne žrtve tog procesa biće, kako već pokazuje praksa, polarni predeli Zemlje i planinski lednici, piše list. Temperatura na njihovoj teritoriji već je porasla za četiri do devet stepeni Celzijusa u odnosu na prethodne vekove, što će nepovratno dovesti do primetnog smanjenja njihove površine i oslobađanja od leda velikih teritorija Antarktika i Arktika.

Klimatski sateliti već mnogo godina beleže naglo ubrzanje topljenja lednika Grenlanda. U proseku, tempo smanjenja njihovog obima povećao se oko četiri puta od početka veka. U avgustu prošle godine to je dovelo do toga da se ogroman deo ledene mase ostrva težine 12,5 milijardi tona odlomio, a ukupna masa ledene kape Grenlanda pala je za rekordnih 532 milijarde tona za celu 2019. godinu.

Grupa naučnika pod rukovodstvom Šfakata Hana, profesora na danskom Tehnološkom univerzitetu u Lingbiju, pokušala je da otkrije mehanizme nastanka takvih ledenih bregova, detaljno proučavajući kako se oblik njenih obalnih lednika promenio od 1880. godine.

U tu svrhu, naučnici su prikupili i proučili sve fotografije tri najveća pomenuta lednika ostrva koje su zabeležili moreplovci i profesionalni klimatolozi za poslednjih 150 godina i proučili merenja reljefa dna Atlantika u okolini obala Grenlanda, kao i kako se njegova klima menjala između 1880. i 2012. godine.

Ove podatke upotrebili su za pravljenje kompjuterskog modela ostrva i za to koliko je njegov led napredovao i povlačio se za to vreme. Istraživači su koristili ove podatke za izračunavanje tačne mase leda izgubljenog tokom proteklog veka i početka ovog veka, kao i da bi proučili kako reljef morskog dna i površine samog Grenlanda utiče na kretanje lednika.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.