Izvor: B92, 20.Jul.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ZA MORATORIJUM NA ODLUKU O UVODJENJU VERONAUKE U SKOLE

Odluka Vlade Srbije da 1. septembra u osnovne i srednje skole u Srbiji bude uvedena veronauka ce, po misljenju velikog broja ovdasnjih nevladinih organizacija, biti stetna po drzavu, drustvo, decu, pa i Crkvu. Vecina ucesnika okruglog stola Helsinskog odbora za ljudska prava u Srbiji odrzanom u sredu u Medjunarodnom pres-centru zalozila se za moratorijum na ovu odluku, a B92 u temi jutarnjeg dnevnika navodi neke od njihovih razloga protiv veronauke u skolama. Publicista Mirko Djordjevic >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je skrenuo paznju da ovakav nacin uvodjenja veronauke u skole dovodi do klerikalizacije drustva, dok je drugi, manje vidljiv efekat, sirenje anticrkvenog raspolozenja. 'Jedino pravo mesto za versku pouku je crkva, a ova je odluka rezultat politicke trgovine drzave s vrhom Crkve', smatra Mirko Djordjevic i naglasava da ona nece doneti nista dobro. 'Verska pouka je tu potrebna, ali ovako kako to cini partijska drzava, meni se cini da je to grubo mesanje partijske drzave u verska osecanja gradjana, i grubo gazenje tih verskih osecanja, kada ih svodi na jedan politicko-pedagoski kalup koji nece dati nista dobro', upozorio je Djordjevic, prenosi B92.

Predsednik "Beogradskog kruga" Obrad Savic smatra da je uvodjenje veronauke simptom mrznje, straha, ksenofobije i paranoje od ubrzanog procesa globalizacije Srbije, Jugoslavije i cele balkanske regije. 'Koji je problem porodice malih naroda na Balkanu?", upitao je on, rekavsi da je u pitanju 'mrznja prema globalizaciji, to je strah od modernizacije, i jedan potpuno aistorijski proces koji vraca citavu pricu, jedna vrsta operacije zakasnelog pokrstavanja cele nacije i overavanja kroz sluzbene drzavne institucije'.

Antropolog Zagorka Golubovic podvlaci da je veronauka predmet koji decu vaspitava u verskom duhu sto je, prema njenim recima, suprotno demokratiji. 'To neka cini crkva i neka garantuje drzava', rekla je Golubovic i kao jedan od nekoliko svojih razloga protivljenju ovakvoj odluci Vlade navela sledeci: 'Uvesti veronauku u prvi razred osnovne skole znaci suociti dete koje jos ne zna ni da pise, koje jos nema ni neke najosnovnije pojmove, s necim sto ce stvarati u toku celog daljeg njegovog vaspitanja i obrazovanja konfuziju i potrebu da se opredeljuje izmedju teorije evolucije i teze o biblijskom stvaranju sveta', kaze je Golubovic.

Mirko Djordjevic je naglasio da su crkva i drzava dva entiteta cije su prirode nespojive i upozorio: 'Tvrdjenje uvazenog saveznog predsednika Kostunice da je drzava delo bozje je antihriscanski stav. S tacke gledista hriscanskog ucenja svaka drzava, cak i najdemokratskija je pagansko cudoviste', rekao je Djordjevic.

Prema recima Obrada Savica, Srpska pravoslavna crkva od pocetka raspada Jugoslavije kao institucija gubi svaki mandat da sebe ispostavlja kao cuvara duhovne i verske tradicije. Da li smo kao drustvo u stanju da prihvatimo razlicitost, na koju se, kao argument pozivaju zagovornici uvodjenja veronauke u skole?

O tome je govorio Branko Bjelajac sa oksfordskog Kejston instituta, i to na osnovu kalendara incidenata nad malim verskim zajednicama koji je vodio u poslednjih nekoliko meseci. 'Adventisticka crkva u Borci u decembru premazana crnom farbom, u martu tri put obijana ista crkva, krajem marta Jehovinim svedocima Ministarstvo unutrasnjih poslova zabranjuje uvoz literature, 6. aprila u Subotici razbijena Evangelisticka crkva, policija izjavila da je u pitanju opklada tinejdzera, 13. aprila oskrnavljeno muslimansko groblje u Borci, 14. aprila razbijena stakla na prvoj Baptistickoj crkvi u Beogradu, polovinom aprila, posle najave o odrzavanju tribine o veronauci na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu pozivni plakati prelepljeni nalepnicama 'sekta', kamenovana zgrada Baptisticke crkve, ometan skup, dva dana kasnije razbijena stakla na Baptistickoj crkvi u Novom sadu, sve to uz blagoslov nekih crkvenih velikodostojnika. 7. juna polomljen nisan, odnosno verski spomenik u beogradskoj dzamiji, i tako dalje...', upozorio je Bjelajac. On je podvukao da je poblem malih verskih zajednica u preambuli novog zakona o verskim slobodama koji u jednom clanu kaze da je Crkva odvojena od drzave, a u preambuli navodi samo odredjene verske zajednice sa kojima je drzava po pitanju veronauke usla u dijalog.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.