Izvor: BKTV News, 17.Avg.2012, 13:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vukov dres
Ne bih rekao da je slučajno, jer je, ipak, neuobičajeno „pravadanja“ pred TV kamerama da li Vuk Jeremić odlazi u Ujedinjene nacije kao član „nacionalnog“ ili „žutog“ tima. Mlada generacija preuzima „kormilo Srbije“. I logično, unosi i neke nove manire u medjusobnoj, ali i komunikaciji sa javnošću. Valja se setiti – davno su nam mudri ljudi poručili: „Srbi, uzmite se u pamet“! Poslednje decenije su više nego bremenite upravo primerima koje bi trebalo da nas nateraju >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << da svako ko želi da se bavi politikom, uvek, kada se probudi, prvo ugleda tu opomenu – „Srbi, uzmite se u pamet“.
Zašto ovo kažem?
Pre svega, Vuk Jeremić je ostavio dobar utisak na domaću javnost, a očigledno i na svetsku, kada je izabran za predsedavajućeg Generalnom skupštinom UN. Odavno smo kao zemlja izgubili renome i ugled koji smo nekada imali, Da bi bilo dovoljno samo reći – Srbija.
Više nego bilo šta drugo, danas nam je potrebno da postignemo koncenzus oko najvitalnijih nacionalnih pitanja. I da se na tom poslu angažuju bukvalno svi koji su verni svojoj zemlji, koji nisu ogrezli u korupciji i kriminalu i koji su sposobni da pomognu zemlji i ovom narodu, a ne trenutnoj garnituri na vlasti!
Dosta nam je tužakanja po svetu. I traženje saveznika napolju, a ne u svom narodu. Nije slučajno da su svetske agencije baš sada snizile rejting Srbiji zato što je donet novi zakon o Narodnoj banci. A zaboravljaju da kažu da je odlazeća vlast probila sve dogovore sa MMF i dovela privredu do recesije?!To se ne čini ni kada je reč o polukolonijanim zenljama.
Ali, neke su zabolele ili uplašile promene baš u NBS. Čudno je da su to radili ljudi iz politike, jer oni su nekoliko noći u Skupštini o tome pričali, a ne da su kadrovi CES Mekona tako dobro rasporedjeni da ti se čini da je važnije sedište te privatne konsultanstke kuće, nego Andrićev venac.
Dakle, umesto da razgovaramo oko nacionalnog koncenzusa kada je reč o sudbini Kosova, oko nacionalnog razvoja Srbije i oko temeljnih stvari od kojih zavisi opstanak države, mi se danas iscrpljujemo oko kadrovskih promena u NBS, koja objektivno nije ispunila svoj zadatak. I koja nije bez krivice kriva da nas danas uzbudjuje afera Agrobanke, a ćutke smo prešli preko uništavanja preko 30 privatnih banka koje su bile u povoju i koje je trebalo zbrisati da bi se otvorio prazan prostor za ulazak stranih, koji danas isisavaju i ono malo uštedjevine srpskih gradjana!
Hoću da kažem – besmisleno je da u Srbiji zavlada histerija da se bukvalno sve mora da menja kada se promeni stranka na vlasti.
Zato je postalo, nažalost, potrebno da se, recimo, Vuk Jeremić pred kamerama „zaklinje“ da će na Ist Riveru u Njujorku nositi dres državnog tima. Slučajno sam svedok da je imao ambiciju da okupi ne ljude iz Krunske ulice, već neke iskusne svetske „političke vukove“ iz svih danas najuticajnijih svetskih centara moći, inače medjusobno nepomirljivih. Ne znam koliko je to bilo i ostvarljivo, ali bio bi to naš prvi „istinski lobi“ koji bi nam makar donekle vratio urušeni državni ugled u svetu!
Otuda i misao – nije li vreme da svako počisti svoje dvorište i da ostanu samo oni koji su kadri da u dramatičnom vremenu prevazidju ličnu sujetu i istinski postanu „sluge naroda“?!
Mirko Stamenković
Tweet









