Vujović: Otkočena privatizacija, Opozicija: Moguća direktna pogodba

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Jul.2014, 16:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vujović: Otkočena privatizacija, Opozicija: Moguća direktna pogodba

Poslanici Skupštine Srbije završili su objedinjenu načelnu raspravu o tri privredna zakona. Ministar privrede i v. d. ministra finansija Dušan Vujović izjavio je danas da će usvajanjem Zakona o privatizaciji biti otkočena privatizacija 584 preostale društvene firme i da će rok za transformaciju ovih preduzeća u privatnu imovinu biti 31. decembar 2015. godine. Opozicione partije kritikovale su predloge zakona ocenjujući da su loši i da je moguća privatizacija direktnom pogodbom. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<

Prema Vujovićevim rečima, te tih 584 firme prave državi direktne troškove od 800 miliona dolara na godišnjem nivou.

"Predlog Zakona o privatizaciji nudi fleksibilniji izbor modela, metoda i mera privatizacije koja će omogućiti da preduzeća pronađu potencijalne partnere, investitore, kupce i vrate se u privredni život ako je to moguće, odnosno potraže rešenje u stečaju ako to nije moguće", rekao je Vujović poslanicima pri predstavljanju ovog zakona.

On je dodao da ovaj zakon ima karakter leks specijalis, da bi se otklonile prepreke koje bi možda proizašle iz protivrečnosti sa drugim zakonima.

Vujović je naglasio da je cilj zakona zaštita svih ključnih instituta tržišta, posebno institut zaštićenih poverilaca i instituta svojine.

Pored prodaje kapitala, koja je bila predviđena i prethodnim zakonom i koja je često nailazila na prepreke kada kapital ima nultu ili negativnu vrednost, Vujović ističe da ovaj zakon predviđa i mogućnost prodaje imovine.

"Imovina može da se prodaje u svakoj situaciji i može biti predmet prodaje ukoliko se obezbede odgovarajući uslovi da se ta imovina usaglasi sa vrednošću potraživanja", naveo je ministar.

Zakon, kako je istakao, predviđa strateško partnerstvo kao model prodaje i prenos kapitala bez naknade.

"Prenos kapitala bez naknade je poznat iz starih zakona o privatizaciji gde je on korišćen da se 30 odsto društvenog kapitala prenese bez naknade radnicima. U ovom zakonu se taj model proširuje i na potencijalne partnere u privatizaciji da bi se prenosom svojine kontrolisao proces privatizacije", rekao je on.

Ministar je istakao da su zakonom predviđena samo dva metoda prodaje, a to su tender nakon koga sledi aukcija, a drugo je jednostavno prikupljanje javnih ponuda. Merama koje prethode procesu privatizacije, predviđena je, kako je naveo, mogućnost otpisa dugova i mogućnost konverzije dugova u svojinu odnosno kapitala.

"Ovaj zakon omogućava da se po usvajanju u kratkom roku pozovu svi zainteresovani partneri i investitori da podnesu validne programe privatizacije odnosno ekonomskog restrukturiranja preduzeća. Cilj je da preduzeća imaju tržište, da imaju mogućnost da ekonomski prežive, a da se u sklopu tog procesa pronalaze rešenja za finansijska dugovanja i ostale probleme sa kojima su ta preduzeća bila suočena a koja nije bilo moguće rešiti u okviru ranijih zakona", rekao je ministar.

Što se tiče Izmene i dopune Zakona o stečaju, ministar je naglasio da je njihov cilj povećanje transparentnosti i sprečavanje zloupotreba kod automatskog stečaja, povećanje prava poverilaca koji su do sada imali sekundarnu ulogu u ovom procesu.

"Poverioci snose teret stečaja, gubitak imovine i na njima mora da postoji mnogo veća odgovornost u ovom procesu", rekao je on.

Brži i transparentniji procesi bi, kako je naveo, trebalo da dovedu do povećanja stepena namirenja poverilaca u procesu stečaja.

DS, NS i NDS kritikovali predložene zakone

Opozicione partije, Demokratska stranka (DS), Nova demokratska stranka (NDS) i Nova stranka, kritikovale su danas Predlog zakona o privatizaciji i izmene Zakona o stečaju, ocenjujući da su loši i da je moguća privatizacija direktnom pogodbom.

U raspravi u Skupštini Srbije o predlozima tih zakona, šef Poslaničke grupe DS-a Borko Stefanović ocenio je da ta dva zakona "nisu nikakvi reformski zakoni" i da će odvesti u propast 600 preduzeća.

"Ova rešenja su mešavina nekompetentnosti i loših namera da se okonča proces gašenja srpske privrede, koji se sprovodi poslednje dve godine", rekao je on.

Kao opasne stvari koje omogućava Predlog zakona o privatizacija, Stefanovića je naveo to što dozvoljava privatizaciju direktnom pogodbom sa drugim državama, kao i otvaranje mogućnosti privatizacije javnih komunalnih preduzeće.

Lider NS Zoran Živković istakao je da će ta stranka bezuslovno podržati Zakon o postupku registracije u Agenciji za privredne registre.

NS, rekao je Živković, neće glasati za predložene izmene Zakona o privatizaciji, a uslov da glasa za Zakon o stečaju je da se ukine mogućnost stečajnim upravnicima da imaju službenu legitimaciju.

Poslanik Nove Srbije Dubravka Filipovski istakla je da je cilj zakona iz oblasti privrede ubrzanje privatizacije i stvaranje uslova za održanje socijalne sigurnosti i unapređenje privrednog ambijenta.

Ona je novinarima u parlamentu rekla da su prvi put dati rokovi za okončanje privatizacije kao i modeli za privatizaciju ili za odlazak u stečaj nekog preduzeća.

Govoreći o izmenama zakona o stečaju, ona je ocenila da će ta rešenja dovesti do toga da se ubrza postupak privatizacije koji, inače, dugo traje, da bude transparentan i da sprečava moguću korupciju.

Poslanik SPS-a Neđa Jovanović izjavio je da su zakoni iz oblasti privrede reformski, da se usklađuju sa evropskim zakonodavstvom i da će zato socijalisti podržati ta zakonska rešenja.

Kada je reč o zakonu o stečaju Jovanović je novinarima u parlamentu rekao da on optimalno namiruje poverioce i efikasno ustrojava stečajni postupak.

Prema njegovom mišljenju, predloženi zakon sadrži brojne antikoruptivne odredbe, a SPS razmišlja, kako je rekao, da predloži nov zakon o stečajnim upravnicima i smatra da bi bilo dobro da se ta oblast prebaci pod okrilje Ministarstva zaduženog za pravosuđe.

Govoreći o izmenama zakona o privatizaciji, on je rekao da je samo mali procenat preduzeća uspešno privatizovan i da nova zakonska rešenja omogućavaju brzo rešavanje postupaka preduzeća u restrukturiranju.

Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović izjavio je da je posebno dobro što zakonska rešenja o privatizaciji i stečaju predviđaju mogućnost da se imovina određenog preduzeća može prodavati po delovima zainteresovanim kupcima.

Ta zakonska rešenja ubrzavaju stečaj, onemogućavaju mogućnost zloupotrebe, rekao je Petrović.

Poslanik SDPS Ivan Bauer je uveren da će novim zakonom o stečaju i privatizaciji Srbija izaći iz začaranog kruga neuspešnih privatizacija koje traju četvrt veka i da je dobro što je zakonom definisano da se privatizacije završe do 31. decembra 2015. godine.

"Ovo je sistemski okvir za izlazak iz tog začaranog kruga", rekao je Bauer novinarima u parlamentu i dodao da će do tog roka, odnosno kraja 2015. godine, biti potpuno rešeno koja preduzeća imaju perspektivu, a koja ne s tim što, kako je dodao, veruje da će radnici preduzeća koja nemaju perspektivu dobiti dobar program i da se za njih upravo odnosi Zakon o stečaju.

Predsednik i poslanik Nove stranke Zoran Živković izjavio je da se Zakon o stečaju i izmene Zakona o privatizaciji donose kako bi se omogućilo "kriminalna privatizacija".

Živković je rekao da se Zakon o privatizaciji donosi zbog jednog člana kojim se omogućava premijeru i vladi da ugovaraju prodaju preduzeća direktno kao što je to učinjeno u slučaju EPS-a, hotela na Kopaoniku, zemljišta u Vojvodini...

"Vlada će pokušati, zahvaljujući ovom zakonu, da ozakoni sve ono što do sada nije učinjeno po zakonu. Da je u prethodnom zakonu bio taj član ne bi bilo nijedne kriminalne privatizacije", rekao je Živković.

Prema njegovim rečima, za razliku od Zakona o stečaju, koji će podržati samo pod uslovom da se izbriše mogućnost stečajnim upravnicima da imaju službenu legitimaciju i Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre, koji će podržati bezuslovno, izmene Zakona o privatizaciji neće podržati jer je samo jedan od ukupno 96 članova dobar, a to je da se privatizacija mora okončati do 31. decembra naredne godine.

"Od 423 preduzeća koja nisu u restrukturiranju 58 nije na adresi gde su registrovana i netragom su nestala, 30 je registrovano na Kosovu i Metohiji, 20 je sa zaposlenim invalidima i preostalih 350 je samo spremno za stečaj danas. To znači da se izmene Zakona o privatizaciji donose sa maksimalno 180 do 190 preduzeća, što je besmisleno i u njima je zaposleno tek nekoliko desetina hiljada radnika", rekao je Živković.

Poslanik NDS Janko Veselinović izjavio je da će Zakon o privatizaciji ostaviti bez posla od 20.000 do 50.000 ljudi iz tih preduzeća i dodao da ovaj zakon ostavlja mogućnost za direktnu pogodbu.

Na Veselinovićevu konstataciju da je predložene izmene Zakon o stečaju samo zakon o "pravnoj smrti" preduzeća, ministar privrede Dušan Vujović je odgovorio da to nije tačno jer Vlada pokušava da to bude "zakon o reanimaciji".

"Mi ulazimo u rezervat u kome postoje polumrtva preduzeća. Naš cilj je da pokusamo da spasemo maksimalni broj radnih mesta, aktiviramo resurse koji godinama stoje i gube vrednost. Ako mislite da to ovaj zakon ne rešava, molim vas da amandmanima nađemo dobro rešenje", istakao je Vujović.

Prethodno je Veselinović upitao ministra privrede "da li je Zakon o stečaju zakon kojim Vlada daje nadu nezaposlenima i privredi ili ovim zakonom kao i Zakonom o privatizaciji stvarate novu armiju nezaposlenih". On je dodao i da Vlada nema rešenje kako će zaposliti te ljude.

Zakon o privatizaciji, kako je naveo, ostavlja mogućnost neposredne pogodbe sa stranom državom kao što je to bio slučaj sa netransparentnom privatizacijom JAT-a u saradnji sa Etihadom i poljoprivredne zemlje u Vojvodini.

"Nije se čuo nijedan jedini aplauz na vaše izlaganje pri predstavljanju ova dva zakona. Ne vidi se ništa što ovi zakoni donose dobro Srbiji. Lepo je provozati se od Beograda do Niša i odigrati partiju šaha, ali šta građani Srbije imaju od te partije šaha i od pesme koja se čula u autobusu i ko može da zapeva u Srbiji posle ovakvih zakona", upitao je Veselinović Vujovića.

Veselinović je ocenio da su ti zakoni napravljeni "navrat, nanos nekoliko dana pred 10 dana vlade" i da su stavljeni u proceduru kao 99 odsto zakona koji su stigli u Skupštinu - po hitnom postupku.

Šef poslaničkog kluba SNS Zoran Babić izjavio je danas da su predloženi Zakon o stečaju i izmene Zakona o privatizaciji reformski, a kao licemerje i drskost okarakterisao kritike opozicije u vezi sa tim zakonskim rešenjima.

"Licemerna, drska i bezobrazna je kritika Zorana Živkovića, Borislava Stefanovića i Demokratke stranke za brigu o tim radnicima, njih koji 12 godina nisu uradili ništa za te radnike i preduzeća", rekao je Babić novinarima u parlamentu.

Prema njegovim rečima, licemerno je kritikovanje takvog koncepta privatizacije i stečaja koji je ponudila Vlada Srbije koji će omogućiti da se nađu strateški partneri za preduzeća u restrukturiranju i otvore nova radna mesta.

Babić je naglasio i da će SNS koristiti svaku mogućnost za pregovore koji će kasnije omogućiti građanima da rade.

SSSS: Da li je Srbija u vanrednom stanju?

Donošenje zakona koja se tiču budućnosti ove zemlje, bez poštovanja zakonskih procedura i uz isključivanje stručne javnosti iz svih procesa sigurno ne donosi kvalitet i izaziva strah među građanima, saopštio je danas Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS).

Prema oceni tog sindikata, novi zakon o privatizaciji na jasan i transparentan način omogućuje rasprodaju svega, pa i prirodnih bogatstava Srbije.

Da li se to Srbija nalazi u vanrednom stanju, a da mi građani Srbije o tome ne znamo ništa ili se nekom strašno žuri da ispuni data obećanja, navodi se u saopštenju povodom upućivanja u Skupštinu Srbije, po hitnom postupku, pet novih zakona.

Bez strategije izlaska zemlje iz krize, bez ulaganja u nove fabrike i podsticanje domaćih proizvođača i preduzetnika, kao i seljaka – nema budućnosti za Srbiju, ocenjuje taj sindikat.

Umesto toga, vlast nudi samo stezanje kaiša i restriktivne mere, kao i robovlasnički položaj radnika. To je samo još jedan korak kako bi se omogućilo tajkunima za još malo profita, ističe se u saopštenju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.