Vučić i Kurc na izložbi u Beču

Izvor: Mondo, 24.Mar.2015, 16:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić i Kurc na izložbi u Beču

Srpski premijer Aleksandar Vučić i ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc obišli su danas u Beču izložbu "Burni odnosi - austrijsko-srpski odnosi između 1836. i 1914".

Foto: Tanjug, Zoran Mirković

Ovu izložbu su posetioci u Beogradu mogli da pogledaju tokom septembra prošle godine u Konaku kneginje Ljubice, kada je zabeleženo veoma veliko interesovanje publike, a od početka ovog meseca eksponati se izlažu u bečkoj palati "Porčija".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Premijera Vučića i ministra Kurca kroz izložbeni prostor vodili su predstavnik Ministarstva inostranih poslova Austrije Ginter Salcman, kao i srpski istoričar, doktorant na bečkom Univerzitetu Marko Savić, koji su objašnjavali značaj izloženih fotografija, slika i dokumenata.

Izloženi eksponati svedoče o složenim odnosima Srbije i Austrije, dva naroda koji su, osim političkog konteksta, imali i mnogo dublju kulturnu i ličnu isprepletanost.

Izložba pokazuje da je Srbija početkom 19. veka imala tesne kulturne, društvene, ekonomske i političke veze sa Bečom i da je Austrija bila među aktivnim podržavaocima Beograda.

Austrija je bila prva velika sila koja je u Kneževinu Srbiju uputila svog zvaničnog diplomatskog predstavnika (1836), a u to vreme će i znatan broj učenih Srba iz Austrije preći u srpsku službu.

Srbi iz Austrije, su u prvoj polovini 19. veka bili stubovi modernizacije srpske države i društva.

Prva srpska knjiga štampana u Beču bila je Stematografija Hristifora Žefarovića iz 1741, Vukov Srpski rječnik štampan je 1818, a do 1900. u Beču je štampano 1.150 srpskih knjiga.

Dok u Beču borave znameniti Srbi, u Srbiju stižu graditelji i inženjeri. Slovak Franc Janke 1835. projektovao je u Beogradu prvu zgradu po evropskim klasicističkim uzorima. Bila je to carinarnica na Savi.

U Austriji su imanja imali i vladari obe srpske dinastije.

Izložba, koja će biti otvorena do 27. marta, prikazuje zanimljive podatke kao što je činjenica da je Vuk Karadžić, reformator srpskog jezika veći deo svog života proveo u Beču, a da je Johan Sstraus mlađi komponovao "Srpski kvadril" za Miloša Obrenovića koji je bio u bečkom egzilu.

Istovremeno izložba prikazuje da je od 1903. austrijsko razmišljanje kao velike sile bilo u koliziji sa rastućim srpskim samopouzdanjem, sve do početka trgovinskog rata 1906, a aneksijom Bosne i Hercegovine od strane Austro-ugarske monarhije došlo je do dalje eskalacije, na čijem kraju su bili pucnji u Sarajevu i objava rata Srbiji.

"Izložba prikazuje široku osnovu na kojoj počivaju odnosi Austrije i Srbije, ali je ujedno i pouka u vezi stravičnih posledica jednog političkog razmišljanja u kojem je rat bio nastavak politike drugim sredstvima", poručio je ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc.

Ovaj projekat, koji je nastao u okviru "Godine kulture 2015. Austrija-Srbija" je razvijen od strane Kulturnog foruma Austrije u Beogradu i Instituta za savremenu istoriju Srbije, kao i gradskog muzeja Beograda, a o sadržaju su odlučivali istoričari Hanes Lajdinger i Danilo Šarenac.

Godina kulture 2015, posvećena odnosima dve zemlje ima za cilj da, u vezi aktuelnog tesnog partnerstva i prijateljstva Austrije i Srbije, prikaže austrijsku kulturu u Srbiji i srpsku u Austriji.

Sredinom februara u Beču, s tim u vezi, održana je premijera filma "Branio sam mladu Bosnu", a 7. marta je u pozorištu "Drahengase" predstavljen i beogradski autor Zlatko Paković.

U Srbiji će u aprilu Kulturni centar održati "Austrijsku filmsku sezonu", kao i izložbu "Prisustvo prostora" (Presence of Spaces), i u maju u gradskom muzeju Beograd biće prikaza izložba Andreasa Fogarasija iz Austrije i Saše Tkačenka iz Srbije.

Austrija je ove godine ujedno zemlja gost "Duge noći muzeja" u Srbiji.

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.