
Izvor: B92, 20.Jul.2020, 22:34
"Vrtići će dobiti uputstva, posebno obratiti pažnju na decu do dve godine"
Epidemolog Predrag Kon rekao je da se maske u suštini nose, ali da dolazi to izuzetaka recimo u vrtićima. Bazene je označio kao rizična mesta.
"Gradski Zavod za javno zdravlje je pripremio dopis u vezi sa korišćenjem maski u vrtićima, i svi vrtići će dobiti ta uputstva u kojima se kaže da treba težiti nošenju maski, ali da postoje i drugi načini, držanje distance, rad u manjim grupama", rekao je dr Kon za N1.
Kon je dodao da bi posebno trebalo da insistira >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da deca do dve godine nose maske.
"Imamo i teške slučajeve kod dece, nije ih registrovano mnogo, ali postoje, tako da treba voditi računa", rekao je on.
Kada je reč o boravku u parkovima, epidemiolog Kon kaže da maske treba koristiti zavisno od toga da li su deca u većoj ili manjoj grupi. “Potpuno sam siguran da će svaki roditelj vrlo dobro odlučiti za svoje dete", kaže on.
Kada je reč o trudnicama, Kon navodi da u prvom talasu "kod nas a i svetu taj problem nije opisivan, što znači da to nije bilo tako često".
“Pratićemo situaciju sa trudnicama, isto smo govorili da mladi lakše prebole ovo pa se, na velikom broju inficiranih, pojavljuju slučajevi koji su teški”, rekao je Kon za N1.
Podsetimo, jedna zaražena trudnica koja je bila na respiratoru u Nišu danas se porodila, ali je beba nažalost preminula.
Tokom letnjih meseci mnogi spas od vrućine nalaze na bazenima. Kon je rekao da su bazeni, kao i sva druga mesta okupljanja, rizični.
"Imate ograničenja koliko u samom bazenu može da bude prisutno, ali koliko i izvan - minimum je četiri kvadratna metra i udaljenost ležaljki i ljudi od dva metra”, kazao je Kon.
Kada je reč o broju zaraženih u Srbiji, glavni grad tokom epidemije imao je najveći broj zaraženih, te je u nekim trenucima i do 80 zaraženih na republičkom nivou, bilo u Beogradu.
"Važno je napomenuti da brojke nisu potpune i da nemamo izvučen broj pozitivnih u Beogradu po danima, jer je to iz mnogo razloga teško učiniti, ali imamo procente "klinički sumnjivih" u odnosu na broj testranih", kaže dr Kon za portal Blic.
On je rekao da je u Beogradu 9. jula definisanih klinički sumnjivih slučajeva od svih onih koji su došli da se testiraju bilo 72 odsto, za 10. jul podatka nema, dok je 11. jula broj sumnjivih slučajeva bio 76,6 odsto, a 12. jula čak 79,9 odsto od ukupnog broja testiranih.
"Ako pogledamo apsolutne brojke klinički sumnjivih slučajeva primećuje se da je njih u Beogradu u periodu od 9. do 13. jula bilo svakoga dana više od 900. Međutim, od tada do 17. jula ta brojka je varirala i išla iznad 700 i 800, ali nije prešla tu brojku od 900 slučajeva”, kaže Kon za Blic.
On je rekao da je došlo do zaravnanja krive kada je reč o sumnjivim slučajevima te da se situacija smiruje. Uz to, dodaje da sumnjvi nisu isto što I testirani.
Testirani, prema njegovim rečima dolaze i na lični zahtev i iz raznih drugih uzroka, dok su sumnjivi oni koji imaju kliničke indicije za to.