Vožnja bez taksimetra

Izvor: RTS, 10.Sep.2011, 12:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vožnja bez taksimetra

Ako taksi vožnju od tri kilometra u Beogradu platite više od 350 dinara, znajte da ste prevareni. Neretko, vožnja se naplaćuje i po broju putnika u vozilu. Najčešće žrtve prevara su oni koji u glavni grad dolaze iz unutrašnjosti i strani turisti. Inspektori savetuju da se prijavi svaka prevara.

Jedna od žalbi koja je stigla inspekciji za taksi delatnost odnosila se na vožnju taksijem od Kalemegdana do Botaničke bašte, za 5.000 dinara, to jest 2.500 dinara po kilometru.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Najčešće budu prevareni putnici koji uđu u taksi na autobuskoj i železničkoj stanici, aerodromu ili Trgu Republike.

"Vozila sam se na relaciji ne dužoj od 10 minuta, automobil se kretao kao lud i bilo mi je sumnjivo. Istu tu relaciju u drugom taksiju platila sam tri puta manje", priča žena koja je bila prevarena.

U taksi udruženjima kažu da tačno znaju one koji brukaju profesiju.

"Ja ih zovem lopovima, jer potpuno je sigurno da ne voze po taksiimetru, pogađaju vožnje i narušavaju sliku grada i taksi servisa u Beogradu", kaže Zlatan Zlatković, direktor Beogradskog taksija.

Krađa na taksimetru odbija i turiste da ponovo dođu u Srbiju. Dejan Veselinov iz Turističke organizacije Beograda kaže da to utiče na imidž i Beograda i Srbije. "Ljudi koji to rade utiču na nešto što nije dobro za našu zemlju", kaže Veselinov.

Kazne za ovakve prevare su od 150 do 500 hiljada dinara. Pored redovnog suda, taksisti mogu da budu kažnjeni i na sudu časti. Takođe novčano, ali i zabranom taksiranja do šest meseci.

Uprkos tome, od početka godine, u Beogradu je prijavljeno 105 prevara. Jedini način da im se stane na put jeste da, ako ste oštećeni, to i prijavite.

"Najbitnije je da posle vožnje stranka zatraži račun na kome će biti napisano poslovno ime preduzetnika, datum, vreme, relacija i cena za izvršenu uslugu", rekao je Nebojša Tomić iz Sekretarijata za inspekcijske poslove.

Ukoliko taksista odbije da vam da račun, niste obavezni da platite vožnju. Ipak, ukoliko to uradite, a posumnjate da ste prevareni, važno je da po izlasku iz vozila zapamtite registarski broj.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.