Vojvođani piju otrovnu vodu?

Izvor: Vesti-online.com, 03.Sep.2013, 19:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vojvođani piju otrovnu vodu?

Više od 40 odsto stanovništva Vojvodine snabdeva se vodom koja sadrži veću koncentraciju arsena od dozvoljene, rečeno je na konferenciji "Kvalitet voda" na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu.

Na području Bačke i Banata, oko 800.000 stanovnika, snabdeva sa vodom koja sadrži više od 10 miligrama arsena po litru.

Arsen je hemijski element koji se nalazi u zemljinoj kori u obliku nekoliko minerala od kojih je najrasprostranjeniji arsenopirit koji se često >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << nalazi i u ležištima pirita. Najpoznatije jedinjenje otrovno jedinjenje arsena je arsenik (As2O3). Soli ovog hemijskog elementa su veoma otrovne i izazivaju rak. Smrtonosna doza iznosi 50 miligrama.

Prema Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće, ona sme da sadrži do 10 miligrama arsena, rečeno je na konferenciji.

U većini slučajeva koncentracija arsena u vodi za piće se kreće od 50 do 100 miligrama po litru, ali ima i opština kao što je Zrenjanin gde se koncentracija arsena u vodi za piće kreće od 150 do 250 miligrama po litru.

Istaknuto je da većina vodovoda u Vojvodini, sem subotičkog, ne poseduje tehnologije za uklanjanje arsena iz podzemnih voda, te je sadržaj arsena u vodi za piće na većem delu Vojvodine iznad dozvoljenog.

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.