
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Jun.2010, 16:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Voda ugrozila Srpski Itebej i Tordu, poplave i u valjevskom kraju
ŽITIŠTE, VALJEVO -
Rekordno viskoke količine padavina tokom proleća i obilne kiše u poslednja tri dana poplavile su ulice i ugrozile kuće u naseljima na području Srednjobanatskog okruga, posebno u selima novocrnjaske i žitištanske opštine.
Predsednik Kriznog štaba za odbranu od poplava u opštini Žitište Duško Kočalka izjavio je danas Tanjugu da je voda najviše ugrozila Srpski Itebej i Tordu, gde ima dosta staračkih domaćinstava i napuštenih kuća, pa im preti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i rušenje. Kočalka kaže da je poplava nastala posle obilnih padavina i visokih podzemnih voda, koje su preplavile ulice, dvorišta i kanale. Sa nevoljom i nepogodom bore se sada stanovnici gotovo svih sela.
Bageri Vodoprivrednog preduzeća "Srednji Banat" prokopavaju zapuštene i zatrpane kanale i propuste, a u Tordi pomažu i vatrogasci sa pumpama i drugim alatkama.
Predsednik Saveta mesne zajednice u Srpskom Itebeju Velimir Pertović kaže da ne pamti da je u tom banatskom selu toliko vode, posebno u junu, ušlo u dvorišta, podrume i kuće, naročito u Svetosavkoj i u Ulici Branka Radičevića, kao i u donjem delu Ulice Žarka Zrenjanina.
"Jedna starija žena je iseljena, mnogim kućama preti rušenje, njive i usevi u ataru su pod vodom, to je prava katastrofa", ocenjuje Petrović.
U selima i poljima pogranične opštine Nova Crnja poplave su još veće, pa je deo mehanizacije iz opštine Žitište upućen da pomogne stanovništvu u odbrani od padavina i podzemnih voda.
Hronike podsećaju da je posle velike poplave daleke 1956.godine, iseljeno stanovništvo iz banatskog sela Molin, koje je utočište našlo u susednim selima novocrnjaske opštine, ali i širom Vojvodine.
Iz kriznih štabova poručuju meštanima,seljanima i građanima u Zrenjaninu, da redovno čiste ulične kanale i propuste.
U valjevskom kraju vanredne mere odbrane od poplava
Regionalni štab za zaštitu od elementarnih i drugih nepogoda Kolubarskog okruga u Valjevu danas je proglasio vanredne mere u svim opštinama ovog kraja u odbrani od poplava zbog izlivanja više reka i njihovih pritoka.
Izlile su se reke Kolubara, Obnica, Jablanica, Ub, Tamnava, Toplica, Jadar i druge sa pritokama, koje za sobom ostavljaju pustoš noseći sve pred sobom.
U opštini Valjevo najteža je situacija u naselju Gorić pored reke Kolubare i naselju Veselinović pored reke Obnice. Ugroženo je više od 100 domaćinstava, a u 20-tak kuća se ulila voda.
Voda i dalje nadolazi, a zemljište koje je proteklih dana natopljeno velikim vodenim talogom ne može više da prihvata vodu. "Zbog svega toga svim ugroženim domaćinstvima predložili smo evakuaciju, ali oni zasad to ne prihvataju, mada smo im obezbedili smeštaj u hotelu "Jablanica" u Valjevu", kaže Milan Mihajlović, načelnik Štaba.
Za sada je najteža situacija u opštini Ub gde su se izlile reke Tamnava i Ub i poplavile hiljade hektara oranica, pšeničnih i kukuruznih polja, a voda se ulila i u plastenike koji plivaju po vodenoj površini.
Odlučeno je, takođe, da se i u ovoj opštini uvedu vanredne mere odbrane i sve se preduzima da se pomogne ugroženom stanovništvu.
Biće prosečeno korito reke Ub iznad varošice Ub i voda usmeriti u ribnjak i jezero, kako bi se zaustavio dalji veliki dotok vode koji preti da poplavi 120 kuća u naselju Talovi.
Vodi se bitka i sa vodotokom reke Tamnave i ako bude potrebno i njen desnoobalni nasip će biti prosečen i ispuštena voda u žitorodna polja, sve sa ciljem da se spasi od poplava varošica Ub.
Nevreme je zbog obilnih padavina, palo je čak više od 50 litara vodenog taloga po kvadratnom metru, zadesilo i opštine Osečina, Mionica i druge u valjevskom kraju, jer su se izlile reke Jadar, Toplica i poplavile takođe veliki broj žitorodnih polja, stambenih i privrednih objekata.
Veliki vodostaj doveo je i do pojave odrona na putnim pravcima Valjevo-Loznica, Valjevo-Užice, pa čak i Valjevo-Beograd u selu Divci, gde je saobraćaj bio privremeno obustavljen, dok nanosi sa kolovoza nisu uklonjeni.
Obilne padavine su nažalost, kaže Milan Mihajlović, načelnik Okružnog štaba za zaštitu od elementarnih i drugih većih nepogoda u Valjevu, aktivirale stara, ali otvorile i nova klizišta kod reka Ljubotinje i Kolubare, zatim u gradu Valjevu, a u selu Popučkama novo klizište, preti da ugrozi Dom za stare.
Zbog svega toga, štab preduzima sve vanredne mere da se pruži pravovremena pomoć ugroženim domaćinstvima i stanovništvu.
U tom cilju mobilisane su sve vatrogasno-spasilačke jedinice MUP-a, zatim garnizon Vojske Srbije u Valjevu, pripadnici Policijske uprave u Valjevu, sva javna preduzeća sa odgovarajućom mehanizacijom i drugi, sa ciljem da se pomogne građanima koji su se našli u nevolji i smanje štete od poplava.
Nažalost, i pored brojnih upozorenja i ogromnih šteta od grada, Radarski centar Valjevo na Blizanskom visu još nije dobio potrebne količine raketa, pa je čak 60 protivgradnih stanica ostalo bez ijedne rakete, mada se očekuje, kaže Zoran Babić, načelnik Operativnog štaba ovog radarskog centra, da će izvesne količine raketa stići tokom dana.
Valjevska holding korporacija "Krušik", koja je poznata po proizvodnji protivgradnih raketa, isporučila je svih 500 naručenih raketa, ali od Vlade Republike Srbije i nadležnih ministarstava nisu zatražene nove količine.
Olujni vetar i grad zaustavili su i berbu maline, čiji je kvalitet, nakon obilnih kiša, ispod očekivanog, ali i žetvu ječma koja samo što je bila počela.
Olujno nevreme i gradonosni oblaci protekle sedmice skoro potpuno su uništili žitna polja, bašte i voćnjake u valjevskom kraju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...