Izvor: NoviMagazin.rs, 01.Dec.2017, 19:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlasotinačka sela zbog obilnih padavina ostala bez vode
Stanovnici pojedinih sela u vlasotinačkoj opštini ostali su bez vode pošto je kiša koja neprestano pada duže od 20 časova dovela do zamućenja Vlasine, a na nekim putnim pravcima u tom delu Srbije obustavljen je saobraćaj zbog izlivanja reka.
Usled izlivanja reke Šišavice u Sredoru obustavljen je saobraćaj na putnom pravcu Vlasotince - Šišava – Donja Lomnica – Sredor – Gunjetina – Komarica, gde je oštećen i most, a u samom Vlasotincu kanalizacija se izlila >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << u domaćinstva koja se nalaze na najnižoj koti u tom mestu.
Načelnik opštinskog Štaba za vanredne situacije Ivan Stanković rekao je novinarima da je do izlivanja i mešanja fekalne i kišne kanalizacije došlo na desetak lokacija u Vlasotincu.
"Sva raspoloživa mehanizacija privatnih i javnih preduzeća je na terenu i radi na rašćićavanju nanosa. Najviše problema imaju žitelji dela grada kod autobuske stanice i prema Šišavi gde se kanalizacija izlila u kuće", kazao je Stanković.
Posebno su ugroženi meštani u Ulici Milke Dimanić kod autobuske stanice, gde je kanalizacija poplavila kupatila, podrume i garaže.
"Već skoro 20 godina posle svake male kiše, izlije se kanalizacija u našoj ulici i načini se velika materijalna šteta. Po celu noć se ne spava nego se dežura", kazao je agenciji Beta stanovnik te ulice Miodrag Đorđević.
Predsednik opštine Vlasotince Zoran Todorović kazao je da problem sa izlivanjem kanalizacije postoji 30 godina i da njegovo rešavanje ima prioritet u planovima lokalnih vlasti.
"Pre 30 godina postavljeni su mali profili kanalizacionih cevi, naselje se u međuvremenu širilo, a to je i najniži deo grada, tako da tu ima najviše problema prilikom ovakvih padavina. Rešavanje tih problema jeste jedan od prioriteta, ali ne mogu da preciziram kada će to biti", naveo je Todorović koji je i komandant Štaba za vanredne situacije.
Vlasina je nadošla i u samom Vlasotincu, pa je fabrika vode isključena u prepodnevnim satima jer ne može da preradi vodu sa vodozahvata za upotrebu.
"Rešavanje tog problema je počelo u oktobru kada su počeli radovi na dovođenju reke Rastavnice do vodozahvata. Rok za njihov završetak je kraj ove godine, a blizu 39 miliona dinara obezbeđeno je posredstvom Javnog preduzeća Srbijavode", rekao je Todorović.
Po najavama meteorologa, kiša će neprestano padati i u narednih 20-tak časova, pa se očekuju dodatni problemi u vlasotinačkoj opštini.









