
Izvor: RTS, 30.Mar.2009, 16:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada smanjuje broj obveznika solidarnog poreza
Kako RTS saznaje najverovatnije će biti uveden veći porez samo na prihode iznad prosečnih zarada, i to zaposlenima u javnoj upravi. Bajec: Najpre oporezovati bogatije i povećati akcize na benzin.
U Vlade Srbije tokom vikenda održano je, kako saznaje RTS, više sastanaka, na kojima je razmatrana mogućnost da se odustane od uvođenja solidarnog poreza od šest odsto na sva primanja iznad 12 hiljada dinara.
Zbog nezadovoljstva koje je taj predlog izazvao u javnosti, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kako kažu, verovatnije je da će biti uveden veći porez samo na prihode iznad prosečnih zarada, i to zaposlenima u javnoj upravi.
Nezvanično saznajemo da bi mogle da budu uvedene i dodatne mere poput otpuštanja viška zaposlenih u republičkoj i lokalnoj vlasti.
Bajec: Najpre oporezovati bogatije
Član Ekonomskog saveta premijera Srbije, profesor Jurij Bajec, izjavio je da bi trebalo oporezivati bogatije, sa platama većim od prosečne, po stopi od šest odsto, i povećati akcize na benzin i porez na dodatu vrednost.
Na taj način obezbedilo bi se dodatnih deset do 25 milijardi dinara, što bi doprinelo prikupljanju 100 milijardi dinara, rekao je Bajec RTS-u, objasnivši da je država, u okviru tih 100 milijardi, našla način da sama prištedi oko 65 milijardi dinara.
Govoreći o merama štednje i o predlogu o oporezivanju svih primanja za šest odsto, za koji se još ne zna da li će biti primenjen, Bajec je rekao da je od samog početka bilo puno varijanti i da je glavni zadatak bio kako smanjiti ukupnu potrošnju za oko 100 milijardi dinara.
Objasnio je da glavni deo štednje čini zamrzavanje plata i penzija u javnom sektoru, što donosi između 10 i 15 milijardi dinara, vraćanje novca dela budžetskih korisnika koji sami prihoduju, zatim vraćanje dela novca lokalnih zajednica, gradova, opština i da sva ministarstva zajedno treba da nađu još načina da uštede još 18 milijardi dinara.
Kada se sve to sabere, iznosi oko 60 milijardi dinara, kazao je Bajec, ocenivši da na razuman način može da se smanji broj ljudi u državnoj administraciji za nekoliko hiljada.
Upitan o izjavi predsednika Srbije Borisa Tadića da "smanjenje administracije košta", Bajec smatra da je predsednik hteo da kaže da ako je neko redovno zaposlen u državnoj administraciji, kao lekar, ili učitelj, ili bilo koji drugi čovek, prema zakonu o radu, ima svoja prava.
Takav zaposleni ne može biti isteran na ulicu, nego mu se mora dati otpremnina, a kada se saberu troškovi otpremnine, ponekad je to skupo u odnosu na ono što on dobija kao platu, kaže Bajec.
Bajec je ukazao na procene da će Srbiji opasti bruto domaći proizvod za oko dva odsto ove godine, pa u vezi sa tim i javni prihodi i da tu nastaje problem kako pronaći štednju.
Bajec smatra da će, zahvaljujući dogovoru sa MMF-om o aranžmanu u vrednosti tri milijarde evra, koje će Srbija dobiti ove i iduće godine, biti stabilizovane devizne rezerve Narodne banke Srbije, pomognuta stabilizacija kursa dinara, reprogramiranje dugova, očuvanje radnih mesta i zaposlenosti.