Vlada neće da štedi tamo gde može

Izvor: B92, 06.Feb.2014, 00:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Vlada neće da štedi tamo gde može"

Beograd -- Savet Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu zabrinut je i nezadovoljan politikom koju vlada vodi prema državnim visokoškolskim ustanovama.

Dekanski kolegijum fakulteta u danas objavljenom saopštenju tvrdi da "vlada neće da štedi tamo gde bi mogla, a škrta je tamo gde ne bi smela".

Savet je nezadovoljan što su krajem prošle godine nadležna ministarstva donela niz zakonskih rešenja i odluka koje, kako tvrdi, umesto da pomognu i unaprede, drastično >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << otežavaju i unazađuju obrazovnu i naučnu aktivnost.

Finansijska podrška naučnim skupovima i naučnom izdavaštvu je drastično smanjena, uskraćuju se sredstva za vitalne funkcije, a iz Ministarstva prepuštaju da u takvim nemogućim uslovima sami određujemo prioritete, navodi Savet u saopštenju objavljenom na fakultetskom sajtu.

U saopštenju nagoduju i što su u najnovijem konkursu Ministarstva kulture za projekte u oblasti zaštite i prezentacije kulturnog nasleđa, ustanovama već pri apliciranju postavljene restrikcije koje će, kako tvrde, blokirati skoro sav dalji rad fakultetskih timova na arheološkim iskopavanjima.

Vlada je, kako se ističe, značajno umanjila i lična primanja zaposlenih na državnim univerzitetima, čineći time štetu ne samo svakom pojedinačno, već i samoj instituciji, tako što je oborila konkurentnost državne visoke škole na tržištu rada i samim tim promovisala, nauštrb državnih, privatne univerzitete.

"Mere koje Vlada preduzima ugroziće kvalitet nastavno-naučnog rada i razvoj akademskog podmlatka, a teško stečeni međunarodni ugled našeg Univerziteta brzo će otići u nepovrat", navodi se u jučerašnjem saopštenju Saveta fakulteta.

Dekanski kolegijuma reagovao je danas i između ostalog podržao ocenu Saveta da "aktuelna Vlada neće da štedi tamo gde bi mogla, a škrta je tamo gde ne bi smela".

Sa fakulteta, između ostalog, zameraju i što je, kako kažu, vlada našla originalnu soluciju za finansiranje naučnih projekata.

Tako, dok Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja izdvaja "neumanjena" sredstva, dotle jedno drugo ministarstvo udara poseban namet na lična primanja univerzitetskih nastavnika, ne izuzimajući iz toga ni prinadležnosti za rad na naučnoistraživačkim projektima, navodi se u saopštenju Dekanskog kolegijuma.

Izmenama zakona o budžetskom sistemu i zakonom o uvođenju solidarnog poreza od 1. januara, fakulteti gube deo prihoda od naučnih projekata, ugovora sa privatnim kompanijama, od štampanja udžbenika čime će, kako tvrde na univerzitetima, biti dovedeni u katastrofalno lošu situaciju.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.