Visoke ocene borbi protiv sive ekonomije u Srbiji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Feb.2022, 15:45

Visoke ocene borbi protiv sive ekonomije u Srbiji

Šef odeljenja za razvojnu saradnju ambasade Nemačke Kristijan Šiling pohvalio je koordinirani rad pet ministarstava Vlade Srbije na suzbijanju sive ekonomije i dodao kako bi to bio težak zadatak čak i za nemačku vladu. On je, učestvujući u radu konferencije o Programu suzbijanja sive ekonomije za period 2022. do 2025. godine u Ministarstvu finansija, rekao kako i strani donatori Srbije treba da budu bolje koordinirani u aktivnostima pružanja različitih vrsta pomoći Srbiji.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />Naglasio je da u Srbiji radi 55 nemačkih firmi koje su otvorile više od 17.000 radnih mesta i da su zato zainteresovane da se poboljša situaciju u oblasti suzbijanja sive ekonomije i unaprede uslovi za fer konkurenciju.

Šiling je naveo da Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) i NALED pokušavaju da pomognu Vladi Srbije da unapredi proces prijavljivanja sezonskih radnika u poljoprivredi.

Izneo je podatke da je zahvaljujući tome 60.000 sezonaca registrovano, od čega je 60 odsto žena, što čini 2,9 miliona radnih dana i da je to donelo značajna sredstva srpskom budžetu.

Dodao je da se drugi zajednički projekat odnosi na promovisanje bezgotovinskog plaćanja, čime se izbegava utaja poreza.

Zamenik ambasadora Velike Britanije, Dominik Otver, ocenio je da su rezultati na polju borbe protiv sive ekonomije dokaz da Vlada Srbije radi otvoreno te da su doprinos vladavini prava.

Posebno je istakao da se do njih stiže uz predanu podršku međunarodnih aktera, te da koristi od manje sive ekonomije u Srbiji imaju građani.

On je podsetio da Velika Britanija kroz Fond za dobru upravu ovoj borbi pruža podršku od 2015. godine te da je pravi vidljivi napredak Srbija ostvarila u digitalizaciji uprave u tom periodu.

Kako je naveo, podrška se pruža na polju registracije neprijavljenih zaposlenih, prijave sezonaca, kao i ekonomskom uključenje svih zaposlenih koji su sada u sivoj privredi.

"Kada se borite protiv sive ekonomije korist imaju obični ljudi i građani. Očigledno je da Srbija ide napred. Ohrabrujemo vladu da gradi još veće uspehe na već postignutim", zaključio je on.

Glavni savetnik EBRD Jelena Ćirković pozdravila je sva dostignuća u borbi protiv sive ekonomije i kao važnu istakla izuzetno dobru saradnju ključnih strana.

Kao posebne uspehe ona je izdvojila digitalizaciju inspekcija gde je preko e-inspektora uvezano 37 inspekcija, te formiran jedinstveni centar za prijavljivanje nepravilnosti.

Navela je da je kroz taj centar primljeno 34,5 hiljada žalbi koje su obrađene i procesuirane.

Ona je navela da je trebalo da bude zaposleno više od 200 inspektora a da taj proces traje i dalje.

Kao rezultat navela je 12 milijardi dinara koje su u periodu 2018-2020 godina preusmereni iz nelegalnih u legalne tokove trgovine duvanom.

Ćirković je navela da su uspešno usklađeni i akti oko inspekcijskih nadzora te istakla da je reč od 234 dokumenta u sektoru rada i standardizacije inspekcija.

Podsetila je na rezultate anketa sa privrednicima od kojih je 85 posto 2011. godine tvrdilo da su inspekcije problem u poslovanju, a da to sada smatra tek 15 odsto anketiranih.

U budućnosti, istakla je, velika su očekivanje od elektronskog fakturisanja u borbi protiv sive ekonomije.

Dodala je da ključna podrška stiže kroz digitalizaciju, fokusirano unapređenje ključnih javnih servisa, razvoja koncepta e-agrar, kao i digitalizaciju niza procedura bitnih za investitor

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.