Vinča će praviti struju i gas, a ne đubre

Izvor: Mondo, 25.Sep.2017, 09:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vinča će praviti struju i gas, a ne đubre

Bliži se rešenje za deponiju u Vinči. Od najvećeg smetlišta u ovom delu Evrope, ona bi trebalo da postane izvor energije, ali i novih radnih mesta, kaže gradski menadžer.

Predlog ugovora između Grada Beograda i francusko-japanskog konzorcijuma koji je pobedio na tenderu za deponiju u Vinči je najvažnija tačka koja će se naći na dnevnom redu sutrašnje sednice Skupštine grada, rekao je Goran Vesić gostujući na TV Pink.

On je dodao da će ukoliko ovaj predlog >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << bude usvojen, ugovor biti potpisan do kraja meseca.

"Reč je o najvećem javno-privatnom partnerstvu koje se ikada dogodilo u Srbiji, u vrednosti od 300 miliona evra. Tu se od sedamdesetih godina deponuje otpad koji se sada već nalazi na dubini od 70 metara, skupljaju se gasovi zbog čega često dolazi do požara. Ovo je jedna od najneuređenijih divljih deponija u ovom delu Evrope. Strani partner će prvo sanirati deponiju, što je ogroman posao", rekao je Vesić.

POMOZITE NECI

Vesić je pozvao sve sportiste, ali i sve ostale javne ličnosti i sportske klubove i organizacije, da se uključe u humanitarnu aukciju "Svim silama za Necu" - prikupljanje novčanih sredstava za nastavak lečenja sedmogodišnjeg Nemanje Damčevića kome je u maju mesecu otkriven maligni tumor na mozgu. 27. septembra biće organizovana sportska aukcija i veliki broj naših i sportista iz sveta je donirao svoje dresove i sportsku opremu i rekvizite kako bi se sakupio dodatni, neophodan novac uza lečenje Nece.

ShareFacebookTwitter

U konzorcijumu se, kaže, našla i jedna domaća kompanija - "Energoprojekt", a posle saniranja krenuće se sa izgradnjom čitavog niza postrojenja za preradu otpada.

"Na ovu deponiju neće stizati otpad koji može da se reciklira, jer će za recikliranje otpada grad u narednih nekoliko godina na svakoj opštini uraditi po jedno reciklažno dvorište. Ovde će se iz tog otpada proizvoditi struja, gas i u toj industriji koja će nići na deponiji biće nekoliko stotina novih radnih mesta, uglavnom za žitelje Grocke", rekao je Vesić.

On je dodao da se očekuje da će do kraja sledeće godine početi posao na sanaciji deponije, a grad je svoj deo obaveza završio, a to je rešavanje imovinskih pitanja i priprema svega što je potrebno da se realizuje ova investicija od 300 miliona evra.

Govoreći o javnom partnerstvu u izgradnji podzemnih garaža, gradski menadžer je najavio da će na sutrašnjoj sednici biti doneta odluka o pokretanju tog procesa.

"Pozvaćemo zainteresovane kompanije da grade garaže, reč je o četiri, na Trgu republike, Studentskom trgu, Kosančićevom vencu i u Kosovskoj ulici. Te garaže su nam važne jer se nalaze u samom centru grada, gde nedostaje oko pet hiljada garažnih mesta. Svaka moderna prestonica ima pešačku zonu, pa će tako i Beograd očistiti centar od automobila", rekao je gradski menadžer.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.