Veteran iz Foklandskog rata ispravio nepravdu staru 30 godina

Izvor: Blic, 27.Jul.2015, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veteran iz Foklandskog rata ispravio nepravdu staru 30 godina

Grajmi Elis, britanski komandos koji se 1982. godine borio na Foklanskim ostrvima, nakon više od 30 godina vratio je pločicu koju je skinuo sa mrtvog neprijateljskog vojnika njegovoj porodici u Argentini.

Britanskim marincima je u junu 1982. godine stiglo naređenje da skinu ratne pločice sa mrtvih neprijateljskih vojnika kako Crveni krst ne bi mogao da ih indentifikuje. Međutim, pošto se Elisova jedinica našla pod paljbom, on je u žurbi stavio jednu pločicu u džep i zaboravio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << na nju. Pronašao ju je tek kada se vratio u svoj rodni Dandi u Velikoj Britaniji.

Trideset godina kasnije, Elis je rešio da za godišnjicu sukoba 2012. godine pronađe porodicu narednika Romana Agustina Akoste čija je pločica završila u njegovom džepu - ali bezuspešno.

Međutim, njegova priča, koju je objavio jedan onlajn magazin, došla je do Hosea Martina Ostuvalda - Akostinog ratnog druga.

Ostuvaldo je stupio u kontakt sa Elisom i pomogao mu da ostvari svoju nameru za koju sam kaže da "nema suštinsku već simboličku vrednost".

- Oduvek sam imao puno poštovanja prema ovom vojniku, i za vreme rata i nakon njega. Znao sam da je hrabar vojnik, profesionalac, i da nije bio poput maldih regruta koji su bežali od borbe - izjavio je Elis, komandos koji je predvodio napad u kome je Akosta poginuo.

Argentina je 1982. godine upala sa svojim trupama na Foklande, koji se nalaze 400 kilometara od argentinske obale i 12.700 kilometara od Velike Britanije, ali je teritorija bila pod britanskim suverenitetom.

Tokom 74 dana, koliko je sukob trajao, poginulo je 907 ljudi. Među njima je 649 Argentinaca i 255 britanskih vojnika.

Ostrvljani, njih nešto više od 3.000, koliko ih danas živi na Foklandima i koji su većinom britanskog porekla, i danas imaju živo sećanje na te događaje, a posledice su vidljive.

Prelepa peščana plaža odmah pored gradića Stanlija neupotrebljiva je za ljude, jer su Argentinci tu svojevremeno postavili minsko polje. Bezbedni su jedino pingvini, koji tu dolaze u velikom broju, jer su previše laki da bi aktivirali mine.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.