Verske zajednice za evropske standarde

Izvor: RTS, 11.Mar.2009, 21:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Verske zajednice za evropske standarde

Suština inicijative tradicionalnih crkava i verskih zajednica jeste da se Predlog zakona o zabrani diskriminacije usaglasi sa standardima Saveta Evrope, Evropske unije i razvijenih demokratija, navodi se u saopštenju SPC. Primedbe svih važnih institucija na zakon o diskriminaciji biće uvažene, ali ne na uštrb kvaliteta zakona, rekao za RTS ministar Ljajić.

Verske zajednice, u saopštenju koje je potpisao episkop bački Irinej, navode da je cilj njihovih primedbi na zakon >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << o diskriminaciji da se taj akt bude usaglašen sa standardima EU. S druge strane, ministar Rasim Ljajić smatra da je polemika o zakonu o diskriminaciji prouzrokovala bespotrebnu političku štetu i da će biti uvažene primedbe svih važnih institucija, ali ne na uštrb kvaliteta zakona.

Diskriminacija u oblasti verskih prava - Član 18.

Diskriminacija postoji ako se postupa protivno načelu slobodnog ispoljavanja vere ili uverenja, odnosno ako se licu ili grupi lica uskraćuje pravo na sticanje, održavanje, izražavanje i promenu vere ili uverenja, kao i pravo da privatno ili javno iznese svoja uverenja, u skladu sa zakonom.

Diskriminacija na osnovu rodnog identiteta i seksualne orijentacije - Član 21.

Rodni identitet i seksualna orijentacija je privatna stvar i niko ne može biti pozvan da se javno izjasni o svom rodnom identitetu i seksualnoj orijentaciji.

Svako ima pravo da izrazi svoj rodni identitet i seksualnu orijentaciju, a diskriminatorsko postupanje zbog izražavanja rodnog identiteta i seksualne orijentacije je zabranjeno.

Sloboda izražavanja rodnog identiteta i seksualne orijentacije iz st. 1. i 2. ovog člana odnose se i na slučajeve transseksualnosti.

Koalicija protiv diskriminacije i partnerskih organizacija iz cele Srbije najoštrije osuđuje najnoviji pokušaj "rušenja" Predloga zakona protiv diskriminacije i zahteva hitno vraćanje nizmenjenog zakonskog teksta u skupštinsku proceduru.

Pokušaj rušenja Predloga zakona izvršen je, kako je navedeno u saopštenju koalicije, kroz predloge o brisanju i izmeni pojedinih članova.

Zahtevi za izmenu Predloga zakona koji su Vladi Srbije juče dostavljeni su, prema oceni Koalicije, u svemu neprihvatljivi.

"Zahtevi dokazuju da pravi motiv napada nije gej i lezbejska zajednica već sam zakonski tekst, odnosno načelo jednakosti svih onih koji žive u našem društvu. Udovoljavanje ovim zahtevima bi na drastičan način izmenilo suštinu zakona i obesmislilo ga", navedeno je u saopštenju Koalicije koje je potpisalo 85 organizacija i udruženja.

"Ne bih komentarisao primedbe, mi smo ih dobili pripremili smo odgovor , na sve te amandmane ili predloge za izmene ili čak za brisanje, zakona protiv diskriminacije, u toku dana će se odgovor proslediti vladi. Ja očekujem da u petak na sednici vlade bude prihvaćen predlog zakona, i odmah upućen skupštin na usvajanje", rekao je za RTS ministar Ljajić.

Tradicionalne crkve i verske zajednice pozdravile su spremnost Vlade Srbije da usavrši Predlog zakona o zabrani diskriminacije i istakle da je suština njihove inicijative da se taj zakon usaglasi sa standardima Saveta Evrope, Evropske unije i razvijenih demokratija, navodi episkop Irinej u "Razjašnjenju osnovnih stavova crkava i verskih zajednica", objavljenom na sajtu Srpske pravoslavne crkve.

Konstatujući da usavršavanje tog zakona "nije lako pod pritiskom kleveta i dezinformacija o suštini problema", tradicionalne crkve i verske zajednice ističu da podržavaju svaki napor koji vodi ka suzbijanju diskriminacije i zato podržavaju i pomažu što hitnije donošenje valjanog zakona.

Objašnjenje crkve

"Agresivna reakcija na konstruktivan pristup tradicionalnih crkava i verskih zajednica odaje ostatke komunističke ideologije, udružene sa pokušajem da se, kroz zabranu pravljenja razlike u priznavanju i zaštiti osnovnih prava, u red osnovnih prava prokrijumčare prava koja ni međunarodna praksa, ni Ustav i državne vrednosti Srbije, ni zakoni Srbije ne priznaju", navedeno je u razjašnjenju.

Crkva obrazlaže da je neprihvatljivo "uvođenje na mala vrata takvih prava, kojima se vređaju javni moral, verska uverenja, osnovne društvene vrednosti, kao i međunarodnim aktima, Ustavom i zakonima Srbije garantovano pravo na dostojanstvo ličnosti i na poštovanje privatnog i porodičnog života".

Tekst Predloga, ističe se u razjašnjenju, kao da je bio pisan da omogući zloupotrebu sudova, državnih organa i međunarodnih instanci radi prisilnog sprovođenja interesa pojedinih interesnih grupa u slučajevima kada dođe do kolizije zaštićenih prava ili kada postoji legitiman interes za diferenciran tretman.

"Dosadašnji tekst Predloga bio bi izvor teških konflikata i obezvredio bi borbu protiv diskriminacije u celini" smatraju tradicionalne crkve i verske zajednice.

Prema njihovom mišljenju, jedan od drastičnih primera slabosti i suvišnosti mnogih odredaba dosadašnjeg Predloga jeste član 18, koji sadrži zabranu diskriminacije po osnovu vere, "a koji suštinski sužava tu zabranu u odnosu na onu već sadržanu u Zakonu o Crkvama i verskim zajednicama".

Predlog zakona o zabrani diskriminacije povučen je prošle nedelje iz skupštinske procedure na zahtev crkava i verskih zajednica koje su potvrdile da su sporni članovi 18 i 21.

Član 18 garantuje slobodu promene veroispovesti, dok se član 21 odnosi na sprečavanje diskriminacije na osnovu polne orijentacije.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.