Verska služba u vojsci BiH

Izvor: RTS, 10.Mar.2010, 14:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Verska služba u vojsci BiH

Jerej, stožerni kapelan i vojni imam, osim crkava i džamija, službu obavljaju i u kasarnama. Nose uniforme armije BiH i poštuju vojnička pravila.

U kasarnama Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, sa vojnicima, svaki dan na posao dolaze imam, pravoslavni i katolički sveštenik. Jerej, stožerni kapelan i vojni imam, crkve i džamije zamenili su kasarnama. Nose uniforme i poštuju vojnička pravila.

Bošnjaci jedini, za sada, u samom krugu kasarne "Kozara" u Banjaluci >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << imaju prostorije u kojima vrše verske obrede. Vojnici, Srbi i Hrvati, na versku službu idu u obližnje crkve.

"Pravoslavni hrišćanin bi savakako trebalo, informacija radi, da nauči i o islamu i o katoličkoj crkvi, jer je to stvar opšte kulture i lepih odnosa. Da znate pozdraviti nekoga, da znate čestitati praznik, da znate čoveku koji se raduje svom prazniku i vi da učinite taj dan lepšim", kaže jerej Dragan Grujić.

Da je njihov posao da doprinesu boljem upoznavanju kultura i običaja slaže se i vojni imam.

"Mi pokušavamo da vojnicima i starešinama približimo svaku od vera, jer najčešće dolazi do nesporazuma ako se ne razumemo i ako se ne poznajemo", ističe vojni imam Hadis Pašalić.

Osim svojih verskih zvanja, sveštenici imaju i vojničke činove.

"Nosimo svoje oznake koje su u rangu. Na primer, moja oznaka je u činu pukovnika", navodi stožerni kapelan, don Josip Grubišić.

I vojnici danas smatraju da je sveštenicima, imamima i kapelanima mesto u kasarnama. Na njih su se u početku, kažu mlađi vojnici, teško navikavale njihove starije kolege, koje su vojnu karijeru započele u bivšoj JNA.

Stariji vodnik Ljubomir Radošević kaže da su se oni, u početku, distancirali od sveštenika.

"Međutim, kroz vreme i kroz razumevanje njihove stvarne uloge u oružanim snagama postali su prihvaćeni", kaže Radošević.

Kapetan Ljubo Gavran ističe da je uvođenje verske službe u vojsci pozitivno i da je dobro što su svi to prihvatili oberučke.

"Nijedna vera ne propagira nasilje. Kad vidimo ko je dobar vernik, on je i dobar čovek. Naši verski predvodnici nas svi uče tome i vode u tom smeru", zaključuje kapetan Adem Buljina.

U Bosni i Hercegovini, na osnovu sporazuma Ministarstva odbrane i verskih zajednica, u kasarnama radi 13 imama, osam kapalana i sedam sveštenika.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.