Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Okt.2008, 18:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Veroučitelji dodatno dele muslimane
BEOGRAD - Izbor veroučitelja islama dodatno je produbio ionako duboke podele unutar dveju struja islamske zajednice - Islamske zajednice Srbije (IZS), kojom rukovodi reis ul ulema Adem Zilkić i Mešihata Islamske zajednice u Srbiji (IZuS), čiji je predsednik glavni muftija Muamer Zukorlić.
Zbog odluke predstavnika Mešihata IZuS da demonstrativno napuste sednicu Komisije Vlade Srbije za versku nastavu, na kojoj je trebalo da budu određeni veroučitelji islama, to pitanje ostaje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nerešeno do daljnjeg.
Iz Mešihata su najavili da će narednih dana saopštiti plan reakcija u cilju, kako kažu, zaštite prava muslimana na veronauku garantovanu zakonom.
Predstavnici Mešihata, zamenik predsednika Mevlud Dudić i muftija beogradsko-novosadski Rešad Plojović napustili su u sredu sednicu vladine komisije iz protesta zbog prisustva sjeničkog imama Mustafe Makića, koji se priklonio IZS.
O situaciji, koju je Ministarstvo vera u svom saopštenju ocenilo incidentnom, srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić kaže da je imam Makić na sednicu došao po njegovom pozivu i kao predstavnik IZS koja, kaže, u Sandžaku ima veliki broj pristalica.
IZS se, rekao je, zalaže za objedinjavanje veroučitelja obe opcije unutar islamske zajednice koje bi trebalo birati po kriterijumu stručnosti, a ne po tome koju od dve opcije podržavaju.
"Pošto su naša braća napustila sastanak procenili smo da ni nama tamo više nije mesto pa smo i Makcih i ja otišli. Tako nalažu i načela islama", rekao je Jusufspahić.
Dudić je sastanak vladine komisije ocenio "skandaloznim" zbog prisustva Makića, za koga je rekao da "nema nijednog dana redovne škole".
Makićevo prisustvo je za Mešihat velika uvreda i velika provokacija i zato sam zatražio od ministra (Bogoljub) Šijakovića da Makića udalji ili ćemo u protivnom mi otići", rekao je Dudić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








