Velika kašnjenja u otplati kredita

Izvor: RTS, 16.Maj.2012, 10:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Velika kašnjenja u otplati kredita

Sve više loših, odnosno teško naplativih kredita. Banke zbog kašnjenja u otplati kredita uglavnom odobravaju nove kredite samo od novca naplaćenog od starih pozajmica.

Privreda, preduzetnici i građani u Srbiji dugovali su bankama u aprilu 2.029 milijardi dinara, što je jedan odsto više nego u martu. Međutim, dok krediti faktički stagniraju, raste procenat loših, odnosno teško naplativih kredita kojih je, tvrde u Udruženju banaka, trenutno najviše u Evropi. Udeo nenaplativih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kredita kod privrede kreće se oko 24 odsto.

Banke mesecima odobravaju nove kredite samo od novca naplaćenog od starih pozajmica. Razlog je jasan, a to je kašnjenje u otplati stanovništva, a posebno preduzeća konstantno raste i polako gomila dugove celom bankarskom sistemu.

U udruženju banaka smatraju da za loše stanje nisu krive visoke kamate, već teška privredna situacija.

"Ima onih koji su dobijali kredite uz kamatnu stopu od jedan do četiri odsto, a ta prosečna kamatna stopa kod Fonda za razvoj je dva odsto uz grejs period od godinu dana. Dakle, i uz takve ekstremno povoljne uslove privreda ne može da ispunjava svoje obaveze i da vraća kredite", kaže sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

Usled produženog dejstva krize, banke su još pre godinu dana rangirale svakog klijenta ponaosob. Tako je najproblematičnijim klijentima reprogramiran dug i ostavljen poček u otplati do godinu dana.

Dejan Tešić iz Aik banke kaže da ima nešto naplate koje se rade kroz izvršni postupak i aktiviranja hipoteke za klijente koji su ostajali bez posla, ali da to nije veliki procenat.

Procenat aktiviranja hipoteke na nekretnine je manji od jedan i za sada je stanovništvu oduzeto oko 400 stanova ili kuća.

Ekonomisti ipak ne veruju da će to biti masovna pojava. S obzirom na krizu, stanovi se teško prodaju, pa je za banke to poslednje rešenje.

"Kurs je mnogo više depresirao nego što su rasle plate, ali faktički u tom konteskstu razumevanja banaka će biti za one klijente koji su do sada to uredno servisirali i banke će to tolerisati i uvoditi grejs period u otplati da bi se to uredno vratilo", kaže ekonomista Đorđe Đukić.

Do sada nije bilo potrebno da država sanira bankrski sistem, ali je očigledno da samo najlikvidnije banke imaju mogućnosti da tolerišu kašnjenje klijentata u otplati rata.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.