Veća podrška porodicama dece sa teškoćama u razvoju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Okt.2019, 15:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veća podrška porodicama dece sa teškoćama u razvoju

Ministarka bez portfelja Slavica Đukić Dejanović i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić učestvovali su danas na konferenciji koju su organizovali UNICEF i Fondacija za otvoreno društvo, posvećenoj razvoju sistema ranih intervencija za decu sa smetnjama i kašnjenjima u razvoju.

Đukić Dejanović je navela da proces brige o deci počinje u najranijem detinjstvu i zavisi od okruženja u kome dete raste, te dodala da je naučno dokazano da svako peto dete ima razvojne teškoće >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i da ono i njegova porodica mogu imati koristi od intervencija u ranom detinjstvu.

"Kod više od 70 odsto te dece, zahvaljujući blagovremenom uključivanju u program ranih intervencija, razvoj se vraća u očekivane tokove, dok oko 20 odsto dece i porodica zahteva dugoročnu podršku", rekla je Đukić Dejanović.

U skladu sa preporukama analiza stanja usluga ranih intervencija u Srbiji, 2018. godine je započet dvogodišnji projekat probne primene modela ranih intervencija u Beogradu (gradske opštine Rakovica, Čukarica i Novi Beograd), Leskovcu, Kragujevcu, Sremskoj Mitrovici i Nišu.

Gradonačelnik Radojičić kaže da Beograd planira da se još intenzivnije uključi u aktuelne inicijative za podršku deci ranog uzrasta, posebno deci i porodicama iz osetljivih grupa.

"Ono što mi kao Grad, država, kao društvo treba da omogućimo roditeljima sa decom koja imaju smetnje u razvoju jesu kvalitetne i lako dostupne usluge. Dok specijalizovane ustanove i bolnice imaju svoju ulogu u dijagnostici i tretmanu, kontinuitet podrške ovim porodicama mora se pružiti sa primarnog nivoa zdravstvene zaštite - u svakom delu našeg grada i naše države", rekao je Radojičić.

S jedne strane, kako je rekao, kroz obuke pedijatara i zdravstvenih saradnika i unapređenje dostupnosti i kvaliteta rada razvojnih savetovališta, a sa druge, povezivanjem zdravstvenog sistema, socijalne zaštite i predškolskog vaspitanja i obrazovanja kao najvažnijih karika uspostavljanje ovog sistema.

Prema rečima direktorke UNICEF-a Ređine De Dominićis, ta organizacija planira da dugoročno ulaže u razvijanje unapređenog sistema podrške, posebno za decu koja su izložena višestrukim rizicima, kod koje su prisutna kašnjenja i smetnje u razvoju, i njihovim porodicama.

"Cilj nam je da se ovaj model podigne na nacionalni nivo, da obuhvati celu zemlju i da ni jedno dete i ni jedna porodica ne budu izostavljeni", poručila je direktorka UNICEF-a u Srbiji.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.