Vasko Popa Miroslavu Maksimoviću

Izvor: RTS, 27.Maj.2009, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Vasko Popa" Miroslavu Maksimoviću

Ove godine nagrada "Vasko Popa" ide u ruke pesnika Miroslava Maksimovića za zbirku pesama "77 soneta o životnim radostima i teškoćama", koju je objavila beogradska "Prosveta".

Pesnik Miroslav Maksimović dobitnik je nagrade "Vasko Popa", koja se dodeljuje po petnaesti put.

Zbirku pesama "77 soneta o životnim radostima i teškoćama" 63-godišnjeg Maksimovića objavila je beogradska "Prosveta", a žiri proglasio najboljom domaćom pesničkom knjigom objavljenom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 2008. godine

Darodavac nagrade koja nosi ime jednog od naših najvećih pesnika i dodeljuje se od 1995. godine, je Fondacija "Hemofarm" iz Vršca, rodnog grada Vaska Pope.

Jednoglasni u oceni da je Maksimovićeva zbirka pesama bila najbolja u 2008. godini bili su članovi predsednik žirija Radomir Putnik, Slobodan Zubanović i Bogdan A. Popović.

Obrazlažući odluku žirija, Popović je istakao da nagrađena zbirka 77 soneta o životnim radostima i teškoćama predstavlja izbor iz svih soneta koje je pesnik napisao u periodu od 1968. do 2008. godine.

U ovim sonetima Maksimović gradi svojevrstan mit o svakodnevnom životu, a njegovi soneti proizlaze iz potrebe za kakvim-takvim skladom, za mirenjem protivurečnosti, naveo je Popović.

Na vest o nagradi Maksimović je rekao da postoje dva razloga zbog kojih bi pesnik trebalo da se obraduje nagradi "Vasko Popa".

"Prvi je taj što je Popa apsolutno bio posvećen poeziji (u svojoj biblioteci držao je samo zbirke pesama i knjige o poeziji) koja je bila mera svih stvari u njegovom pesničkom životu, ali i u njegovom svakodnevnom životu. Drugi razlog je što je Popa sa neverovatnom lakoćom spajao najvažnije i najdublje nacionalne i duhovne teme sa ponašanjem i razmišljanjem evropskog pesnika. A to je danas svima nama potrebno", zaključio je Maksimović.

U najužem izboru su bile i zbirke: "Dinarski Buda" Dragoslava Dedovića, "Promašaji" Vladimira Kopicla, "Putovati u Olmo" Ota Horvata i "Glava" Ivana Rastegorca.

Nagrada će pesniku biti uručena 29. juna, u Vršcu, na dan rođenja Vaska Pope.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.