Izvor: RTS, 05.Okt.2010, 13:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vanredno stanje u Mađarskoj
Najmanje četiri osobe stradale od posledica izlivanja kontaminiranog blata iz fabrike aluminijuma, na zapadu Mađarske. U delu županije Vesprem proglašeno vanredno stanje.
Mađarska vlada proglasila je vanredno stanje u delu županije Vesprem, gde je juče došlo do ekološke katastrofe, posle izlivanja mulja iz rezervoara fabrike aluminujuma u blizini Ajke, u kojoj su do sada poginule četiri, a povređeno je više od 120 osoba.
Vanredno stanje se odnosi na područje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << od oko 40 kvadratnih kilometara, gde se nalaze tri naselja - Kolontar, Devečer i Šomlovašarhej.
Gradonačelnik Kolontara Karolj Tili je izjavio da su četiri osobe poginule, među kojima i jedna tromesečna beba, a spasioci tragaju za još četiri nestale osobe. U gradu je zagađena lavina mulja mestimično dostigla visinu i od dva metra, a slično je i u susednom Devečeru, gde je poplavljeno 230 kuća.
Kako je javila mađarska agencija MTI, u Devečeru nema struje, vode i gasa. Sve četiri prijavljene žrtve stradale su u selu Kolontaru, a spasioci tragaju za još četvoro nestalih.
Državni sekretar za zaštitu životne sredine Zoltan Ileš, uoči sednice kriznog štaba, izjavio je da se radi o ekološkoj katastrofi bez presedana, koja može da ima teške posledice ne samo po ljude, već i po biljni i životnjski svet, pogotovo ako opasne materije iz reke Marcal dospeju u Rabu, a potom u Dunav.
"Ovakva nesreća se do sada nije dogodila nigde na svetu, a slična je bila samo ona na Korzici, pre nekoliko godina, kada se crveni mulj izlio iz jedne fabrike aluminijuma u more", rekao je Ileš.
Prema rečima Ileša, do sada se iz fabrike u Ajki, gde su na više mesta popucale brane rezervoara, izlilo oko milion kubnih metara mulja. U njima se, inače, drži oko 50 miliona kubika sivog i 30 miliona kubika crvenog mulja, od kojih je taj drugi blago radioaktivan.
Vojni helikopetri su do sada bacili više tona gipsa kako bi se zaustavila lavina, a u Marcal se iz cisterni sipaju magnezijum-nitrat i kalcijum-nitrat, radi neutralizacije zagađenja reke.
Vanredno stanje u Mađarskoj
Izvor: BBC na srpskom, 05.Okt.2010
Mađarska vlada je proglasila vanredno stanje u tri oblasti nakon jučerašnjeg pucanja brane u rezervoaru sa hemijskim otpadom iz jedne fabrike.
Vanredno stanje u Mađarskoj
Izvor: Danas, 05.Okt.2010
Mađarska vlada proglasila je vanredno stanje u delu županije Vesprem, gde je došlo do ekološke katastrofe nakon izlivanja mulja iz rezervoara fabrike aluminijuma u blizini Ajke, u kojoj su do sada poginule četiri, a povređeno je više od 120 osoba. Vanredno stanje se odnosi na područje od oko...
Milioni za uklanjanje mulja
Izvor: BBC na srpskom, 06.Okt.2010, 02:00
Mađarska procenjuje da će joj za uklanjanje posledica izlivanja otrovnog mulja biti potrebno više od godinu dana i da će operacija koštati desetine miliona dolara.






