Izvor: B92, 07.Mar.2016, 13:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Valjevskoj Gračanici preti potop / FOTO
Valjevo -- Manastir valjevska Gračanica se nalazi pred potpunim potapanjem zbog izgradnje hidrosistema sa branom Rovni na reci Jablanici kod Valjeva.
Na društvenim mrežama su podeljene fotografije sa upozorenjem da je voda pred samom crkvom i da će uskoro prodreti u manastir.
Takođe, navedeno je da je voda ušla u portu, kao i da je “verni narod najavio da će telima posle 15 sati braniti svetinju“.
Prethodno je objavljeno da je sveštenim odneo zvono >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << iz manastira koji je izgrađen u 15. veku.
Još 2013. godine Zavod za zaštitu spomenika kulture je izrazio neslaganje sa odlukom da se Gračanica potopi, kao i da nije moguće izmeštanje manastira zbog materijala od koga je sagrađen i načina na koji je sazidan.
Krajem avgusta prošle godine dvadesetak vernika koji se protive potapanju manastira Svetog arhangela Mihaila je uhapšeno.





