Izvor: Blic, 27.Mar.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Valjevke daleko od novca i moći
VALJEVO - Da načelnica opštinske uprave nije Milena Pavlović, u Valjevu na mestima na kojima se donose najvažnije odluke ne bi bilo žena! Žena nema ni na čelu glavnih javnih preduzeća gde se vrte najveći novac i uticaj, kao ni na vodećim funkcijama u lokalnim odbornima stranaka.
- Žena nema ni u privremenom veću, a primer načelnice opštinske uprave je izuzetak koji potvrđuje pravilo. Na tom mestu se mnogo radi, ali se ne donose najvažnije odluke. U Valjevu su žene >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << direktorke ustanova gde je potrebna briga o drugima, poput Centra za socijalni rad ili Zavoda za zapošljavanje, ali i gde je najveći pritisak na rukovodioce. Žene su manjina čak i na mestima direktora valjevskih škola, iako su to funkcije za koje se ni muškarci ne bore previše. Najveći apsurd je ustanova dečjih obdaništa gde je više od 90 odsto zaposlenih žena, ali je direktor muškarac - kaže za „Blic" Nataša Perišić-Pavlović, koordinatorka „Hore", grupe za emancipaciju žena u Valjevu.
Po njenim rečima, za minimalnu zastupljenost žena na mestima odlučivanja kriva je politika.
- Žene imaju posao, porodicu i kućne poslove. Neučestvovanje u političkom životu nije stvar motiva, nego nemanja vremena, a politika u Srbiji je igra po muškim pravilima. Valjevo je jedna od patrijarhalnijih sredina u propuštanju žena do pozocija moći, a politku u gradu vode patrijarhalne i desničarske stranke. Pričale su nam politički angažovane žene da na stranačkom odboru predlože nešto, to se i ne razmatra, a onda na nekom sledećem sastanku muškarac to isto predloži i odbor prihvati kao sjajnu ideju - kaže koordinatorka „Hore".
Ova ženska grupa izborila se da i na poslednjim lokalnim izborima na stranačkim listama bude trećina žena, ali taj zakon ne obavezuje partije da takav procenat zastupljenosti bude u parlamentu.
Tako je u raspuštenom sazivu SO Valjevo od 51 odbornika bilo osam žena, ali su samo četiri praktično radile, zbog bojkota odbornica iz redova DS, DSS i SPO.
Predsednik OO DS Milovan Marković se slaže da na funkcijama koje proizlaze iz političkog rada nema dovoljno Valjevki.
- Ne mislim da je u pitanju diskriminacija, već shvatanje da je politika krajnje prljavo zanimanje. Žene treba da pokažu veće interesovanje za politiku jer po svom senzibilitetu i kreativnosti tu mogu dati veću vrednost - kaže Marković dodajući da su od šest kandidata DS na poslednjim republičkim izborima tri bile žene, a Svetlana Stojaković-Milovanović iz Lajkovca je i izabrana za poslanika. Izuzetak je Milica Vojić-Marković iz DSS, drugi put zaredom izabrana za poslanika u Skupštini Srbije.
- U Valjevu su žene na čelu drugorazrednih institucija, ne po društvenom značaju, nego po čaršijskom uvažavanju, pošto muškarci vode računa da im ne prepuste ono što je za njih značajno. Valjevci imaju strahovito visoko mišljenje o sebi, da su više građani od drugih, ali ova činjenica pokazuje da su u stvari patrijarhalci i malograđani - smatra sociolog dr Radovan Marjanović.
Zdravstvo svetao primer
Svetao primer u Valjevu gde žene imaju vodeće funkcije je Zdravstveni centar. Dr Ljiljana Vujić je zamenica direktora, dr Mirjana Ćeranić upravnica Regionalne bolnice, dr Danka Živanović, upravnica Doma zdravlja, a dame su većinom i načelnice službi i odeljenja.








