Izvor: B92, 30.Jan.2001, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
VOJSKA I LJUDSKA PRAVA
Ucesnici savetovanja Zastita ljudskih prava i sloboda u Vojsci Jugoslavije saglasni su u oceni da su demokratskim promenama u nasoj zemlji stvorene pretpostavke za primenu medjunarodnih standarda u zastiti gradjanskih prava i sloboda. U organizaciji Beogradskog centra za ljudska prava i Centra za civilno vojne odnose na savetovanju je receno da je neophodno zapoceti inovaciju postojecih i izradu novih ustavnih resenja kojima ce se garantovati puna zastita prava i sloboda, prenosi B92. Direktor >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Centra za civilno-vojne odnose, Miroslav Hadzic izjavio je za B92 da se od 1991. godine konstantno krse ljudska prava u vojsci ali, kako je istakao, problem je sto se o njima malo zna. "Niko nema javnu ili dostupnu evidenciju o stanju ili ogranicavanju ljudskih prava ne samo u vojsci nego i krsenju prava gradjana kada se nadju u zahvatu Vojske Jugoslavije", rekao je Miroslav Hadzic i rekao da je cilj ovog skupa da ukaze da treba evidentirati postojanje problema. "Vazno je otvaranje vojske koja treba da shvati da to nije njen autnomni problem i da gradjani imaju pravo da se pitaju da li su im zasticena prava i slobode i koji su to instrumenti. O tome sta se u samoj vojsci desava - kakvo je stanje ljudskih prava oficira, podoficira, vojnika po ugovoru, rocnog sastava, rezervnog sastava - to su stvari o kojima mi mozemo samo posredno i kuloarski saznamo po nesto", kaze Hadzic.
Predstavnik Vojske Jugoslavije pukovnik Ljubisa Zivadinovic, medjutim tvrdi da krsenja ljudskih prava u vojsci ne postoje i dodao da gradjani koji se nalaze na odsluzenju vojnog roka poseduju sva zagarantovana ustavna prava. Zivadinovic je na savetovanju o zastiti ljudskih prava i sloboda naveo da ipak postoje neka prava koja su uskracena vojnicima: "Lica na sluzbi u vojsci u pogledu ostvarivanja prava su u odnosu na druge gradjane zbog interesa sluzbe na odredjeni nacin ogranicena: putuju u inostranstvo sa ogranicenjem, moraju da obavezno to putovanje prethodno prijave, a vojnici na sluzenju vojnog roka mogu da putuju u inostranstvo samo po odobrenju nacelnika generalstaba ili staresine koga on ovlasti. Imaju ogranicenja da budu clanovi strukovnih udruzenja, da saradjuju sa sredstvima javnog informisanja da nose rekvije i amajlije, da posecuju verske objekte, versku literaturu mogu da koriste, ali im je zabranjeno propagiranje".















