VLADA GASI „MAGNOHROM“

Izvor: Kurir, 19.Apr.2008, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VLADA GASI „MAGNOHROM“

Odbor za zaštitu prava radnika „Magnohroma“ procenjuje da će posle 1. maja preduzeće prestati da postoji

KRALJEVO - Prekjučerašnju odluku Vlade Srbije da ne udovolji zahtevima vatrostalaca „Magnohroma“ za isplatu zaostalih dugovanja od oko 450 miliona dinara, već da im ponudi socijalni program od po 200 evra po godini radnog staža, Odbor za prava radnika ovog preduzeća smatra pogubnom za postojanje nekadašnjeg balkanskog giganta vatrostalne proizvodnje. Milivoje >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Jakovljević, sekretar Odbora, procenjuje da ukoliko Vladina odluka zaživi, „preduzeće posle 1. maja više neće postojati“.

- Naši radnici su odavno na ivici egzistencije i oni će se, u to ne sumnjam, listom prijavljivati za prihvatanje socijalnog programa. „Magnohrom“ će tako ostati bez ijednog radnika. Vladinu odluku smatramo krajnje ucenjivačkom, ponižavajućom i pogubnom i za preduzeće i za naš grad - kaže Milivoje Jakovljević.

Da Vlada nije vodila računa o opstanku „Magnohroma“, ističu članovi Odbora, govori i činjenica da se uopšte nije razgovaralo o mogućim kreditnim linijama koje bi omogućile ponovno uspostavljanje proizvodnje.

- Ministar Dinkić se, svakako, preračunavao i izračunao je da će ponuđena varijanta najmanje koštati. O isplati zaostalih dugovanja rekao je da takva mogućnost postoji samo kad delovi fabrike budu ponovo prodati. On je na pres konferenciji za neisplaćivanje zarada optužio bivšeg vlasnika. Mi pitamo gospodina Dinkića zašto Vlada nije kontrolisala šta se događa u kriminalno privatizovanom preduzeću, kad smo godinu dana upozoravali da vlasnik ne ispunjava prihvaćene obaveze - ogorčen je Jakovljević.

Na jučerašnjem skupu vatrostalci su odlučili da sačekaju zvaničnu verziju Vladine odluke, a potom će, ističu, preduzeti radikalnije poteze za očuvanje fabrike. Njima su, boraveći u Kraljevu krajem prošle nedelje, premijer Koštunica i ministar Velimir Ilić obećali da će Vlada Srbije doneti odluku o isplati dugovanja i ponovnom uspostavljanju proizvodnje, ali na prekjučerašnjoj sednici za to nije bilo konsenzusa.

- Svi su nas prevarili. Obećavali su nam i Đelić, i Dinkić, i Koštunica... i svi su slagali. Njima, očigledno, nije stalo ni do čega osim do fotelja. Svađaju se zbog naših gladnih usta, nije ih sramota. Mi i da pocrkamo od gladi, oni glave ne bi okrenuli. Ne znamo ko će na predstojećim izborima za njih, uopšte, glasati, ogorčeni su radnici „Magnohroma“.

„Magnohrom“ je, da podsetimo, pre dve godine prodat britanskom „Global stil holdingsu“, na čijem čelu se nalaze indijska braća Mital. Zbog neispunjavanja ugovorenih obaveza privatizacija je raskinuta krajem prošle godine. Mesecima pre toga obustavljena je proizvodnja, a radnicima plate nisu isplaćivane godinu i po dana. Ustanovljeno je da je iza Indijaca ostao dug od oko pedesetak miliona evra.[ antrfile ]

SPREMNE OTPREMNINE

Ministar finansija Srbije Mirko Cvetković tvrdi da je u budžetu obezbeđen novac za isplatu otpremnina radnicima „Magnohroma“ i za povezivanje njihovog radnog staža.

- Te isplate, kao i povišice plata i jednokratna pomoć budžetskim korisnicima za prvomajske praznike neće ugroziti stabilnost budžeta - rekao je Cvetković.

Prijavljivanje za dobrovoljno napuštanje kraljevačke fabrike, koja ima oko 2.300 radnika, traje do 30. aprila, a otpremnine će se isplaćivati do 10. maja.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.