VELIKE DROPLJE NA DLANU

Izvor: Kurir, 19.Dec.2011, 13:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VELIKE DROPLJE NA DLANU

Na rubu rezervata prirode "Pašnjaci velike droplje", jedinog staništa ove retke vrsta ptica, pre nekoliko dana otvoren je vizitorski centar

MOKRIN - Na rubu rezervata prirode "Pašnjaci velike droplje", jedinog staništa ove retke vrsta ptica, koja u našoj zemlji obitava samo na severu Banata, pre nekoliko dana otvoren je vizitorski centar. Mokrinčani se nadaju da će ga ubuduće rado pohoditi eko turisti iz čitave zemlje i regiona kako bi, pomoću fotoaparata i dvogleda, mogli >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << da "ulove" svaki pokret ogromne ptice koja spada u najveće letače na svetu.

Ženke teže od šest do devet kilograma. Mužjaci su još gabaritniji i vagaju od 12 do 15, a neki čak i do 20 kilograma. Zbog velike težine, moraju da se poput pernatog džambo džeta zatrče da bi poleteli. Otuda ovoj ptici i naziv potrk.

- Verujemo da će vrlo brzo vizitorski centar ili, kako smo ga nazvali, Eko salaš Jaroš posećivati eko turisti, ali i učenici. U izgradnju ovog objekta i prateće dokumentacije izdvojeno je oko 3,5 miliona dinara. Sredstva su obezbedili Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine i Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja. Veoma smo ponosni što sem najjačih gusaka na svetu, glavnih zvezda "Gusanijade", imamo još jedno krilato čudo majke prirode - kaže za Kurir predsednik MZ Mokrin Goran Dumitrov.

Odlukom Vlade Srbije 1997. godine ustanovljen je rezervat prirode "Pašnjaci velike droplje". Poslednja oaza velike droplje u Srbiji obuhvata oko 6.500 hektara u okolini Mokrina, Ostojićeva, Sigeta i Jazova. Na severu Banata je 1930. bilo registrovano čak 350 velikih droplji. Sada je taj broj, nažalost, neuporedivo manji.

- Pre deset godina bilo je 39 jedinki, a sada ih svega 23. Velike droplje su od pamtiveka naseljavale ove prostore. Njihov prirodni neprijatelji su lisice, ali ih zbog nepažnje i nemara ljudi najviše ugrožavaju. Dešava se da jaja stradaju prilikom nekontrolisanog izlaska stoke na ispašu ili za vreme kosidbe trave - pričaju članovi mokrinskog Udruženja lovaca "Perjanica", koji brinu o velikoj droplji.

U vreme parenja mužjaci kao baloni

Kikindska opštine polako, ali sigurno, postaje pravi ornitološki raj. Centar grada već je promovisan u najveće zimovalište sova ušara na svetu. Najveće jato na svetu od 743 jedinke izbrojano je pretprošle zime. Velika droplja i vizitorski centar, do kojeg vodi dva kilometra duga edukativna staza omeđena informativnim tablama, novi je ornitološki adut. Velike droplje veoma su oprezne i gotovo im je nemoguće prići bliže od 300 do 400 metara. U vreme parenja mužjaci se naduvaju kao baloni i šepure se oko ženki.

Nastavak na Kurir...



Povezane vesti

Velike droplje na dlanu

Izvor: Glas javnosti, 20.Dec.2011, 07:27

MOKRIN - Na rubu rezervata prirode "Pašnjaci velike droplje", jedinog staništa ove retke vrsta ptica, koja u našoj zemlji obitava samo na severu Banata, pre nekoliko dana otvoren je vizitorski centar...U vreme parenja mužjaci kao baloni ..Kikindska opštine polako, ali sigurno, postaje pravi ornitološki...

Nastavak na Glas javnosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.