Izvor: Kurir, 10.Jun.2010, 16:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
VEĆI IZVOZ IZ UŽICA
UŽICE - Privreda užičkog regiona je u prva četiri meseca ove godine ostvarila spoljnotrgovinsku razmenu u vrednosti od 395 miliona dolara, što je za oko 70 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je stručna služba Regionalne privredne komore (RPK) Užice.
Međutim, suficit u trgovini sa svetom od 38,7 miliona dolara je za 31 odsto manji u odnosu na isti period lane. Firme iz užičkog regiona su, prema podacima RPK, za četiri meseca ove godine povećale vrednost >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << izvoznih poslova za 52 odsto, ali je u tom periodu vrednost uvezene robe bila za 106 odsto veća u odnosu na isti period u 2009. godini.
Sa područja užičkog regiona u svet je, zaključno sa aprilom ove godine, najviše robe išlo u zemlje EU i države regiona, bivše republike nekadašnje SFRJ, (83,2 odsto izvoza), dok se najviše uvozilo iz zemalja u tranziciji centralne i istočne Evrope i EU.
Nemačka, Italija i Slovenija su najznačajniji partneri u izvozu užičkih firmi, dok su Bugarska, Ruska Federacija, Čile, Nemačka i Crna Gora činile 69 odsto uvoza firmi iz ovog regiona.
Užičke firme su najveći suficit u razmeni ostvarile sa Italijom, Nemačkom, Slovenijom i Francuskom, dok je deficit zabeležen u trgovini sa Bugarskom, Ruskom Federacijom, Čileom, Kinom ,Turskom i Crnom Gorom.












