Izvor: B92, 31.Jul.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
VALJAONICA ALUMINIJUMA "SEVOJNO" PRED PRIVATIZACIJOM
Medju 16 preduzeca iz Srbije koja ce biti privatizovanz u prvom krugu nalazi se i valjaonica aluminijuma "Sevojno". Posle posete ovom preduzeću, predsednik Upravnog odbora republicke agencije za privatizaciju i potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Pravdic rekao je da u ovom momentu ima vise interesenata za valjaonicu aluminijuma i da ce agencija za privatizaciju maksimalno pomci preduzecu da se pripremi za predstojecu tendersku prodaju. Kako javlja dopisnik Radija B92, Pravdic je naglasio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je proces privatizacije fabrike aluminijuma ozbiljan i da se mora "uraditi na najkvalitetniji nacin". "Ocekujem da u narednom periodu od sest, sedam meseci, izadjemo sa jednom dobrom tenderskom ponudom, koja ce obezbediti realizaciju ovog projekta", dodao je on. "Strateski partner valjaonice aluminijuma bice onaj ko da najbolju ponudu na tenderu", kaze Pravdic. Generalni direktor ove fabrike, koja trenutno zaposaljava 1200 radnika i postoji 25 godina, Zivojin Marjanovic, o predstojecem buducem procesu privatizacije kaze da je buduci kupac "obavezan pre svega da ulaze u modernizaciju, i to je poenta, u podizanje proizviodnje na maksimalni nivo, a to znaci automatski da ce biti zavisne i zarade od obima proizvodnje". "Drugi segment je ulaganje u ekologiju, treci socijalni program, pa tek onda vrednost po kojoj se fabrika prodaje. Cena po kojkoj se fabrika prodaje ide u budzet, i to se nas ne dotice, nama je prioritetno da ovaj prvi segment ulaganja u modernizaciju, podizanje proizvodnje, ekologija i socijalni program budu sto jasnije definisani. Predstoji nam izuzetno naporan rad do raspisivanja tendera. Kada je tender raspisan, tu je zavrseno sve", dodaje on. Direktor Marjanovic kaze da prilikom provatizacije mora postojati jasan socijalni program i da ne sme biti otpustanja radnika.













