Užice finansira vantelesnu oplodnju

Izvor: Glas javnosti, 05.Feb.2013, 11:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Užice finansira vantelesnu oplodnju

UŽICE - Grad Užice raspisao je javni poziv za sufinansiranje troškova vantelesne oplodnje parova sa područja grada.

Član Gradskog veća za socijalnu politiku Branko Gavrilović istakao je da je po prvi put iz gradskog budžeta ove godine izdvojeno 1,8 miliona dinara za sve parove kojima je vantelesna oplodnja jedini način da steknu potomstvo.

"Od danas bračni parovi mogu da podnesu prijavu u gradskoj upravi, a uslovi koje je Grad Užice raspisao nisu tako >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << zahtevni kao republički. Socijana karta i mišljenje stručne komisije biće odlučujući za dobijanje sredstava, koji iznose u proseku 50 odsto subvencije", rekao je Gavrilović.

Direktor Opšte Bolnice Užice Boško Ristanović, koja je partner Gradu u oviom projektu, istakao je da je namera da se obuhvate oni parovi koji su bezuspešno iskoristili sve pokušaje koje finansira republički Zavod ili su prešli limit godina.

"Prošle godine za veštačku oplodnju prijavio se kod republičkog Zavoda 21 par iz Užica, od kojih je osam dobilo sredstva, a 13 je na čekanju. Naše procene su da će nam se i na ovom konkursu javiti do 30 parova", kaže Ristanović.

On ističe da će potencijalni parovi, ukoliko nemaju potrebnu lekarsku dokumentaciju,moći sve analize da urade u Opštoj bolnici besplatno i u najkraćem vremenskom roku.

Pored lekarske dokumentacije,parovi treba da podnesu i izvode o zaradama u drugoj polovini prošle godine I kopije ličnih karata.

Član Gradskog veća Branko Gavrilović naglasio je da će parovi kojima budu odobrena sredstva sami odlučivati o klinikama u kojima će se raditi vantelesnu oplodnju, a grad će sufinansirati i zahvate urađene u inostranstvu u visini prosečne subvencije u Srbiji.

Prijave se mogu podneti do 1. marta, a u septembru biće ponovo raspisan Javni poziv za sufinansiranje troškova vantelesne oplodnje, kako bi se, ističe Gavrilović, pružila mogućnost prijave parovima koji u naznačenom roku ne mogu da pribave potrebne dokaze.

jedan par je finansiran sa 150000, oko pet parova 100000,ostatak sa 25000 i 50000,sramota sta su uradili,sta ce mo mi sa tim manjim iznosima kada je u proseku VT u Srbiji preko 3000 eur.

Nastavak na Glas javnosti...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.