Izvor: B92, 25.Jan.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Uzdržite se od blanko ostavki"
Beograd -- Delegacije OEBS-a i Evropske komisije u Srbiji čestitale su građanima Srbije što su izabrali demokratski put, uz neke preporuke.
Te dve organizacije su istovremeno pozvale stranke da se u praksi uzdrže od takozvanih poslaničkih blanko-ostavki. "Ta praksa narušava demokratske principe, uključujući OEBS-ov Kopenhaški dokument, usvojen 1990. godine, čiji je potpisnik i Srbija", ukazuje se u saopštenju.
OEBS i Evropska komisija ističu da su spremni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da pomognu novoizabranoj Skupštini Srbije u primeni tih i drugih preporuka, u jačanju demokratskog procesa u Srbiji i procesa njene evropske integracije.
"S nadom očekujemo da reformske snage u Srbiji ubrzano formiraju vladu posvećenu nesmetanom napredovanju ka Evropskoj uniji i spremnu da konstruktivno odgovori na sve izazove koji je očekuju", navodi se u saopštenju.
Te dve međunarodne organizacije očekuju da će nova vladajuća koalicija, iako nije na to obavezana zakonskom regulativom, održati nivo zastupljenosti žena u Skupštini Srbije kakav je bio na izbornim listama.
Linden: Vlada što pre
Predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Rene Van der Linden izjavio je za FoNet da bi bilo vrlo važno da političke partije u Srbiji, posle izbora, što pre formiraju vladu, koja će zemlji pružiti evropsku budućnost.
Prema njegovim rečima, Srbija i njeni građani su "dosta propatili i nova vlada bi trebalo da im omogući novu evropsku perspektivu za budućnost".
Van der Linden je rekao da je zadovoljan što su nacionalističke partije izgubile jedno mesto u parlamentu, jer to, kako je naglasio, pokazuje volju građana, a olakšaće postizanje rešenja.
On smatra da je i za Srbiju, ali i za Savet Evrope važno da se što pre formira stabilna vlada, jer Srbija u maju prvi put preuzima predsedavanje Komitetu ministara SE.









