Uspeh Koljevićevog filma u Nemačkoj

Izvor: Vesti-online.com, 19.Nov.2011, 14:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uspeh Koljevićevog filma u Nemačkoj

"Sivi kamion crvene boje", film beogradskog reditelja Srđana Koljevića, koji je pre sedam godina nemačkoj publici premijerno bio prikazan na Internacionalnom filmskom festivalu Manhajm-Hajdelberg, gde je doživeo ogroman uspeh osvojivši tri nagrade, prikazuje se ponovo na ovom festivalu u okviru jubilarnog programa kojim festival slavi 60. godišnjicu svog postojanja.

Koljević je na taj način osvojio i "četvrtu nagradu", ušavši u izbor od svega deset filmova, koji pod naslovom >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << "Vremeplov" najbolje predstavljaju svaku od šest decenija ovog, posle Berlinskog, najstarijeg filmskog festivala u Nemačkoj.

Koljevićev film je svrstan uz filmove Fransoa Trifoa iz 1959, Vima Vendersa iz 1970. i Džima Džarmuša iz 1980. godine, tada još nepoznatih režisera koji su svoje filmske prvence prikazali najpre u Manhajmu, a potom su postali legende.

I nizu drugih danas čuvenih režisera ovaj festival je poslužio kao odskočna daska.

Primeri su nemački režiser Rajner Verner Fasbender, čije ime nosi jedna od nagrada festivala, ali i Atom Egojan, koji je pre dve godine ponovo došao u Manhajm da bi primio nagradu "Master of Cinema".

"Filmovi su odlični", jednodušna je ocena filmskih kritičara, predstavnika filmske branše iz celog sveta kao i pripadnika sedme sile, njih nekoliko stotina koji prate festival.

Među njima su i ugledni filmski kritičar iz Beograda Milan Vlajčić, kao i umetnički direktor Festa, Borislav Anđelić, inače redovni gosti festivala u Manhajmu, koji potvrđuju da ovaj festival spada u red najboljih, kako po kvalitetu filmova tako i po organizaciji i atmosferi.

Ove godine vlada posebno slavljeničko raspoloženje, kao i izuzetan interes publike koja ima prilike ne samo da gleda filmove već i da se susretne i razgovara sa brojnim režiserima, glumcima i producentima.

Očekuje se da će festival do nedelje, kad se završava svečanom dodelom nagrada u Manhajmu, posetiti najmanje 60.000 gledalaca.

Informacija za one koji bi film "Sivi kamion crvene boje" hteli da pogledaju u biskopskoj atmosferi. Za to će imati priliku večeras u Manhajmu, u glavnoj festivalskoj dvorani u "Stadthaus", a projekcija počinje u 23 sata.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.