Izvor: Blic, 28.Sep.2010, 01:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uskoro ugovori za obe petlje
Sa novobeogradske strane mosta preko Save juče je preko postojećih stubova počelo „naguravanje” 400 metara duge konstrukcije (bočnog raspona mosta).
Radovi na pristupnim saobraćajnicama sa obe strane mosta trebalo bi da počnu krajem oktobra i, kako očekuju gradske vlasti, krajem sledeće godine most će biti otvoren za saobraćaj.
Prema rečima gradonačelnika Dragana Đilasa, izbor izvođača radova za prilazne puteve je pri kraju, i u narednih nekoliko dana >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << trebalo bi da budu potpisani ugovori sa njima.
- To se odnosi na petlje u Radničkoj i u Ulici Jurija Gagarina u Novom Beogradu. Očekujemo da ti radovi krenu već krajem oktobra ove godine, da bi krajem sledeće godine most mogao da počne da funkcioniše - rekao je Đilas.
Kako je istakao, do kraja 2010. godine u rad će biti puštena i petlja „Careva ćuprija”, koja je takođe deo pristupnih saobraćajnica mostu preko Ade Ciganlije.
Radovi na mostu su prilično odmakli, tako da je do sada završena 200 metara duga armirano-betonska konstrukcija zadnjeg raspona mosta (čukarička strana), glavni raspon mosta iznad reke Save u dužini od 35 metara (ukupno 376 metara), a visina pilona trenutno je 135 metra... Tokom avgusta postavljeni su i prvi kosi, čelični kablovi (šest od ukupno 20 pari) dužine od 100 do 375 metara.
Izgradnja mosta preko Ade Ciganlije počela je 1. decembra 2008. godine. Očekivanja su da će ovaj most, sa pilonom od 200 metara i glavnim rasponom od 376 metara, biti najvažnije obeležnje grada, ali i među najznačajnijim gradskim saobraćajnicama. Ukupna dužina mosta biće 969 a širina 45 metara, imaće šest saobraćajnih traka, dva koloseka za šinski saobraćaj i dve pešačko-biciklističke staze. Maksimalna propusna moć u idealnim uslovima biće oko 12.000 vozila na sat.
Gradonačelnik Đilas je prilikom jučerašnjeg obilaska radova na mostu sa novobeogradske strane istakao da je taj datum (27. septembar) izabran zbog toga što se juče navršilo tri godine od smrti nekadašnjeg gradonačelnika Beograda Nenada Bogdanovića, koji je ovaj projekat i započeo.
- Želim da na ovaj način i u ime svih Beograđana zahvalim na svemu što je uradio za Beograd, a posebno za ogroman trud, rad i energiju da bi most preko Ade krajem sledeće godine zaista bio gotov - istakao je Đilas.
Đilas: CRBC da pokaže više ozbiljnosti
Gradonačelnik Dragan Đilas juče je potvrdio pisanje „Blica” da kompanija Čajna road and bridž korporejšn (China road and bridge corporation - CRBC), koja bi trebalo da gradi most između Borče i Zemuna, još nije uradila idejni projekat.
- Primedbe koje su date na idejni projekat kineska strana još nije otklonila, glavnog projekta nema dok se ne uradi idejni, a eksproprijacije zemljišta nema bez glavnog projekta... Sve su to stvari koje pokazuju da kineska kompanija treba da pokaže malo više ozbiljnosti i odgovornosti. Očekujem da će u narednim mesecima dogovoreni rokovi početi da se poštuju ali, ako ne bude tako, moj stav će biti da, da bez obzira kakav smo ugovor potpisali, idemo na njegovu izmenu i vidimo da li će neko drugi graditi taj most - rekao je Đilas.
On je rekao i da je CRBC tražila avans od 34 odsto, i istakao da nema govora o tome da taj iznos bude plaćen.
- Za most na Adi smo platili smo 10 odsto, i to su pravila koja postoje bez obzira da li neko dolazi iz Kine ili Austrije - rekao je gradonačelnik, istakavši da je u svom pismu podsetio i na odredbu ugovora da će u poslu oko mosta 45 odsto učestvovati domaće kompanije, čiji će spisak napraviti Ministarstvo za NIP i Grad na osnovu rezultata koje one imaju u Srbiji, kao i da neće biti direktnog ugovaranja niti spuštanja cene domaćim izvođačima. Đilas kaže da je od kineska strane dobio formalni odgovor da se sve ove stvari ne dešavaju i da će odredbe ugovora biti ispoštovane.





