Uskoro izgradnja Severnog toka

Izvor: RTS, 06.Nov.2009, 00:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uskoro izgradnja "Severnog toka"

Švedska i Finska su pristale da gasovod "Severni tok" prođe kroz njihove teritorijalne vode, pošto su se uverile da je projekat ekološki bezbedan. Izgradnja počinje na proleće.

Finska je i ranije imala pozitivan stav prema projektu "Severnog toka", dok je Švedska, koja tradicionalno pridaje veliki značaj ekologiji, iznela niz zahteva u toj sferi kompaniji "Severni tok" (Nord Stream), izvođaču projekta.

Pregovori o izgradnji novog gasovoda su trajali tri i po >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << godine.

"Severni tok" će biti dugačak 1.200 kilometara i prenosiće 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Prostiraće se po dnu Baltičkog mora od ruskog grada Viborga do nemačkog Grajfsvalda i prolaziće kroz ekonomske zone Rusije, Finske, Švedske, Nemačke i Danske, koja je takođe odobrila "Severni tok" pre dve nedelje.

Predviđena cena ovog projekta je 7.4 milijardi evra.

Radovi bi trebalo da počnu u proleće 2010. godine, posle formalne dozvole inicijatora projekta Rusije i Nemačke, a upotreba "Severnog toka" se planira već od 2011.

Direktor kompanije "Nord Stream" Matijas Varnig je pozdravio odluku Švedske i Nemačke i istakao značaj te odluke za energetsku bezbednost Evrope, prenose ruske Vesti.

Zamenik predsednika upravnog odbora Gasproma Aleksandar Medvedev je ovim povodom izjavio da je diversifikacija puteva izvoza ulaganje u energetsku bezbednost i da je to prvi projekat u istoriji koji će omogućiti direktnu isporuku gasa Zapadnoj Evropi, prenosi ruska nacionalna televizija.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Švedska dala saglasnost za izgradnju "Severnog toka"

Izvor: S media, 05.Nov.2009, 16:45

Švedska je dala saglasnost da se kroz njene teritorijalne vode postavi cevovod koji će omogućiti realizaciju velikog rusko-nemačkog energetskog projekta "Severni tok", objavljeno je danas u Stokholmu. ..Informaciju o saglasnosti Stokholma za realizaciju tog projekta preneo je dnevnik "Helsinigin...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.