Urološka klinika - novi izgled za 105. rođendan

Izvor: B92, 20.Okt.2015, 19:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Urološka klinika - novi izgled za 105. rođendan

Sve bolnice u Srbiji bi do sredine 2016. trebalo da budu obnovljene, kaže ministar zdravlja Zlatibor Lončar povodom završetka rekonstrukcije Urološke klinike.

"Sve bolnice u Srbiji će morati da budu obnovljene, da budu pristojne, da nikome ne preti opasnost da će mu pasti plafon na glavu, da pacijenti mogu najnormalnije da odu do toaleta", rekao je ministar na svečanosti povodom završetka rekonstrukcije Urološke klinike koja se poklopila sa 105. rodjendanom te zdravstvene >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ustanove.

Ministar je pozvao menadžere bolnica da se prema zdravstvenoj ustanovi u kojoj rade ophode kao prema rodjenoj kući.

"Do sredine godine sve bolnice će biti popravljene, okrečene, imaće adekvatan pod i sanitarni čvor, za to smo našli novac, samo da ubrzamo preoceduru, da ne gubimo vreme na birokratiju", rekao je ministar zdravlja.

Na zgradi, izgradjenoj 1910. godine, u koju se klinika uselila posle Drugog svetskog rata, od kada u nju nije ulagano, zamenjeni su prozori, krov, uradjena izolacija, a obnovljena je i oronula fasada.

Lončar je dodao da je bila sramota kako je do sada izgledala Urološka klinika - jedna od retkih na kojoj se pacijenti ne šalju na operacije u inostranstvo, već se na njoj rade složene operacije, a već decenijama i transplantacija bubrega.

Prema njegovim rečima, danas je to najlepša zgrada u ulici, njena rekonstrukcija je bila priorotet za Ministarstvo zdravlja, koje je je u tu svrhu izdvojilo 20 miliona dinara.

Prema njegovim rečima, na klinici je uradjena izolacija, toplije je, prozori mogu da se otvaraju.

"Nekada ste morali da donosite dodatna grejna tela da bi ljudi ovde mogli da opstanu i prespavaju, a danas je to klinika ponosa Beograda", dodao je Lončar.

Direktor Urološke klinike Zoran Džamić rekao je da bolnica ima 151 ležaj, da se u njoj dnevno obavi do 20 operacija, i jedna je od retkih na kojoj nema lista čekanja.Prema njegovim rečima, malo se čeka na endoskopsko razbijanje kamena u gornjim urloškim putevima, ali je ta lista zanemarljiva u poredjenju sa listama čekanja u drugim klinikama.

"Klinika je zlatno standardna kao i sve evropske i u njoj se leče i pacijenti iz celog regiona", rekao je Džamić.

Direktor KCS-a Milika Ašanin ocenio je da je obnova Urološke klinike bila strateški važna za Klinički centar, jer se u njoj skoro kao i u KCS obavi 75 odsto svih operacija u Srbiji.

Prema njegovim rečima, na klinici se obavi 65.000 pregleda, 4.100 operacija, 25.000 pacijenata prodje kroz nju, a od 1975. godine uradjeno je i više od 1.500 transplantacija bubrega.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.