Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Maj.2012, 22:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umro jedan od osnivača Bisti bojsa

BEOGRAD -

Američki reper i jedan od osnivača legendarne grupe Bisti bojs (Beastie Boys), Adam Jauk umro je danas u 48. godini od raka, preneli su američki elektronski mediji.

Muzičar koji je nastupao pod nadimkom Em-si-ej (MCA) prvi put je lečen od tumora patroidne i limfne žlezde 2009. godine, a posle toga je operisan i išao je na hemoterapiju, što je odložilo izdavanje poslednjeg albuma Bisti bojsa, "Hot sos komiti part tu" (Hot Sauce Comittee Part Two).
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Grupa zbog Jaukove bolesti nije išla na turneje, a muzičar nije mogao da prisustvuje ulasku grupe u Kuću slavnih rokenrola pre dve nedelje.

Kada su druga dva člana prihvatala prijem u Kuću slavnih, pročitali su Jaukovo pismo u kome se zahvaljuje njima i ljubiteljima grupe.

Jauk se upoznao sa svojim prijateljem Majklom Dajmondom kada su obojica bili u srednjoj školi. Oni su osnovali Bisti bojs dok su još bili pod velikim utiskom pank pokreta u SAD.

Grupa je u početku svirala bučni hardkor, a stekla je ime kao predgrupa Bed Brejnsima i Misfitsima. U početnom sastavu nalazili su se i prijatelji Džon Beri i Kejt Škelenbah, koja je kasnije osnovala cenjeni bend Lašes Džekson (Luscious Jackson).

Beri je ubrzo napustio bend, a zamenio ga je Adam Horovic, odnosno Ed-Rok. Otprilike tada se pojavila pesma Kuki pus (Cookie Puss), koja je nastala kao šala, ali je slučajno postala veliki hit na andergraund plesnoj sceni.

Bisti bojs su počeli da grade ime mešajući humor i hip-hop. Grupa je potpisala za izdavačku kuću Def džem, a nedugo potom ih je Skelenbahova napustila. Tada je nastao trio Bisti bojs kakav je danas poznat.

Ploča Lajsensd to il (Licensed to Ill) izašala je 1986. godine i postala je prvi hip-hop album koji je ušao u Bilbordovu (Billboard) top-listu, a iznedrio je i ogromni hit na tadašnjem MTV-u (Ju gata) Fajt for jor rajt to parti (You Gotta) Fight For Your Right (To Party).

Bisti bojs su posle toga počeli da menjaju imidž loših momaka iz perioda Lajsensd to il, i počeli su da stiču reputaciju muzičkih inovatora u repu.

To su potvrdili albumima "Pols butik" (Paul's Boutique) iz 1989. godine i "Ček jor hed" (Check Your Head) iz 1992, a probili su se u sam vrh inovativnosti u celokupnoj pop muzici značajnim albumom Il komjunikejšn (Ill Communication).

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Preminuo član Bisti bojsa

Izvor: Radio 021, 04.Maj.2012

Američki reper i jedan od osnivača legendarne grupe Bisti bojs (Beastie Boys), Adam Jauk, poznatiji kao MCA, umro je danas u 48. godini od raka, preneli su američki elektronski mediji.

Nastavak na Radio 021...

Umro Adam Jauk, osnivač "Bisti bojsa“

Izvor: Vesti-online.com, 05.Maj.2012, 10:41

Legenda hip-hopa i jedan od osnivača "Bisti bojsa“ Adam Jauk, poznatiji kao Em-Si-Ej, preminuo je u 48. godini života posle tri godine borbe protiv raka. Od "andergraund“ klubova u Bruklinu do Kuće slavnih rokenrola. Veliki, veliki gubitak...Jauk je pre tri godine saopštio da boluje od raka,...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.