Umro Aleksandar Šulgin, kum ekstazija

Izvor: NaDlanu.com, 04.Jun.2014, 00:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umro Aleksandar Šulgin, "kum ekstazija"

Hemičar Aleksandar Šulgin, koji je "ponovo izumeo" popularnu drogu za zabave – ekstazi, umro je u 88. godini od raka jetre, u svom domu u Severnoj Kaliforniji.

Šulgin je zaradio nadimak “kum ekstazija”, pošto je utro put proizvodnji te sintetičke droge i testirao je na sebi da bi proverio kako radi.

MDMA, ili kako se danas zove, ekstazi, sintetisala je i još 1912. godine patentirala farmaceutska kompanija Merk, ali dejstvo nije u potpunosti bilo ispitano na >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << ljudima, sve dok Šulgin nije odlučio da ga proveri i to počevši od samog sebe. Kada je najzad "doterao" formulu, predstavio je tu hemikaliju psihologu iz Oklenda Leo Zefu koji ju je u malim dozama koristio kao sredstvo uz terapiju razgovorom.

Najpre je radio u kompaniji "Dau hemikal" gde je razvio prvi svetski biorazgradivi pesticid. Potom je počeo sopstvena ispitivanja i eksperimente s psihoaktivnim supstancama, koje je takođe testirao na sebi, a često je pozivao i male grupe prijatelja da mu se u tome pridruže.

Poslednje godine Šulgin je proživeo u svom domu u Severnoj Kaliforniji. Studirao je na Harvardu, a doktorirao biohemiju na Berkliju.

Izvor: Telegraf

Nastavak na NaDlanu.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.