
Izvor: Southeast European Times, 13.Jan.2015, 19:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Umetnici iz Beograda i Prištine rade zajedno negujući saradnju
Inicijativa pokazuje unapređene odnose i komunikaciju između dve zemlje, kažu umetnici.
13/01/2015
Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 13.1.2015.
U pokušaju da unaprede odnose između Srbije i Kosova glumci iz Beograda i Prištine udružili su se kroz inicijativu na polju kulture.
Šekspirovo delo „Romeo i Julija“ u srži je zajedničkih nastojanja umetnika iz Beograda i Prištine koji rade zajedno već nekoliko meseci. >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << Predstava će se izvoditi širom regiona počevši od marta.
Svrha inicijative je da se unapredi odnos Beograd-Priština, kao i da se pokažu i promovišu suživot, saradnja i uzajamno razumevanje.
Projekat vodi Radionica integracije, beogradska organizacija posvećena osmišljavanju i sprovođenju programa na polju kulture za osobe sa invaliditetom, kao i kompanija koja se bavi produkcijom u oblasti kulture „Ćendra multimedija“.
Ideja da se inicijativa pokrene dolazi od Ljubiše Georgijevskog, makedonskog reditelja koga je sopstveno učešće u politici inspirisalo da osmisli postavljanje poznatog Šekspirovog komada sa glumcima iz dve zemlje.
„Prva tema je ozbiljno istraživanje mržnje, dok je druga upravo njena suprotnost – ljubav, a treća i jednako važna [tema] je komunikacija, odnosno jezik kao zid, ali i kao mogućnost za susret“, rekao je reditelj predstave Miki Manojlović.
On je dodao da očekuje da predstava bude umetničko ostvarenje, ali i da publika vidi politički kontekst u njoj.
„Kada mi je Miki izložio ovu ideju prošlog oktobra kada smo se sreli u Beogradu bio sam pomalo iznenađen, jer je reč o velikoj predstavi, kao i o određenom komplikovanom političkom kontekstu. Nakon toga smo počeli da radimo na njoj i više nema dileme. Siguran sam da to neće biti samo važan pozorišni projekat i velika predstava – to će biti mnogo više“, rekao je dramski pisac Jeton Neziraj, direktor Ćendra multimedije, u izjavi za SETimes.
Činjenica da je Manojlović popularan umetnik na Kosovu, dodaje on, pomogla je u realizaciji projekta.
„Sastali smo se sa 71 glumcem iz Prištine, Peći, Mitrovice i Skoplja, što pokazuje koliko je ova ideja prihvaćena“, dodaje Manojlović.
„Bio je to fantastičan početak projekta“, kaže Jeton.
Arta Selimi, glumica sa Kosova koja nastupa u predstavi, slaže se da je saradnja između glumaca fantastična i vidi to kao znak da će i rezultati biti takvi.
„Pozitivnu promenu u našim društvima možemo ostvariti ako kao tim naporno radimo da prikažemo realnu situaciju i trenutne činjenice vezane za naše sredine. Verujem da gospodin Manojlović nije slučajno izabrao Romea i Juliju. Verujem u ovu inicijativu i u snagu teatra“, rekla je Selimi za SETimes.
„Imamo potrebu da govorimo o našem problemu kroz Šekspira. Ne da budemo tihi, nego da rešavamo stvari kroz komunikaciju“, ukazuje Goran Jevtić, beogradski glumac koji nastupa u ovoj predstavi.
Dušan Janjić, direktor beogradskog Foruma za etničke odnose, rekao je za SETimes da inicijativa upućuje poruku da je ljubav jača od nasilja i pomaže ljudima da razumeju značaj izražavanja podrške kulturi nenasilja.
„Ljubav jače vezuje ljude nego mržnja i nasilje i ova predstava šalje tu poruku. Ali, možda bi trebalo pre da naglasimo podizanje kulture nenasilja, kulture pregovaranja i tolerancije i rešavanja svih problema kroz nenasilna sredstva. Ova predstava je u tom smislu izuzetno važna“, izjavio je Janjić za SETimes.
Kako događaji u kulturi mogu da ojačaju odnose širom regiona? Recite nam šta mislite o tome u prostoru za komentare. .
Nastavak na Southeast European Times...