Izvor: RTS, 17.Nov.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uhapšen vođa terorističke organizacije ETA
Vođa baskijske separatističke organizacije ETA uhapšen na jugozapadu Francuske. Najteži udarac ovoj organizaciji od maja kada je u Bordou uhapšen tadašnji glavni komandant organizacije.
Miguel Aspiasu Rubina zvani "Čiroki", vođa baskijske separatističke grupe ETA, uhapšen je u oblasti Pirineja blizu španske granice, saopštilo je francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Aspiasu (35) je osumnjičen za ubistvo dvojice pripadnika španske Civilne garde u decembru >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 2007. godine, za izdavanje naredbe za teroristički napad automobilom bombom na aerodromu u Madridu u decembru 2006. godine u kojem je poginulo dvoje ljudi, kao i za prekid mirovnih pregovora sa španskom vladom.
"Hapšenje predstavlja dokaz odlučnosti francuske policije i žandarmerije da suzbiju sve oblike terorizma i ponovo potvrđuje odličnu saradnju Francuske i Španije u borbi protiv baskijskog separatizma", saopštilo je francusko ministarstvo policije.
Hapšnje Aspiasua poslednje je u nizu hapšenja istaknutih ličnosti ETA i najteži je udarac toj organizaciji nakon što je u maju u Bordou uhapšen tadašnji glavni komandant organizacije Fransisko Havijer Lopes Pena.
Međutim, uprkos čestim hapšenjima baskijskih separatista i tvrdnjama španske vlade da se broj pripadnika ETA drastično smanjio, ta grupa i dalje redovno izvodi bombaške napade.
U napadima ove terorističke organizacije, koja je 1959. godine započela borbu za nezavisnost baskijske teritorije na severu Španije i jugu Francuske, u proteklih skoro pet decenija ubijeno je više od 800 ljudi.








