Izvor: B92, 22.Nov.2010, 09:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ugradnja plina postala neisplativa
Beograd -- Tečni naftni gas (TNG), nije više tako isplativa alternativa domaćim vozačima za preskup benzin. TNG za četiri meseca poskupeo za oko 15 dinara.
Litar tog gasa koji su vozači ugrađivali u svoja kola ne bi li uštedeli, sada košta od 67 do 70 dinara, a najavljeno je da će još poskupeti, piše "Blic".
Uvoznici kažu da im je zarada mala i sa postojećom cenom i najavljuju skoro povećanje cene TNG.
"Blic" navodi da se, s postojećim, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i najavljenim poskupljenjem tečnog naftnog gasa, dovodi u pitanje isplativost ugradnje ovog sistema za one koji ga još nemaju u svojim vozilima.
List navodi i primer: Prosečna cena ugradnje plina je oko 800 evra, odnosno 85.000 dinara. Pri potrošnji od osam litara benzina, odnosno 10 litara TNG-a na 100 kilometara i pređenih, primera radi, 15.000 kilometara godišnje, ušteda je sa TNG-om i cenama u maju iznosila 51.000 dinara, dok danas iznosi svega 21.000 dinara.
Drugim rečima, s majskom cenom od 50 dinara, ugradnja plina mogla je da se isplatiti za godinu i po dana, dok će sa postojećom cenom za to trebati oko četiri godine.
Distributeri, međutim, insistiraju da ni s ovom cenom nemaju zaradu.
Nenad Vujović iz firme "Eurogas” koja se bavi uvozom gasa kaže da su cene u inostranstvu visoke, te da su zarade u maloprodaji gotovo nikakve.
„Naravno, na cenu ovde utiče i kurs dinara i dolara, a zarada nikada nije bila manja. Ona je sada dinar do dva, a trebalo bi da bude bar četiri do pet dinara", objašnjava Vujović.
Na pitanje da li onda očekuje da će cena plina i dalje rasti, on odgovara potvrdno.
„Hoće sigurno. Cene se menjaju na dva do tri dana, a već sada ponegde u Srbiji imate cenu od 70 dinara. Tome doprinosi i nestašica gasa koja postoji i u okruženju. I tamo se rafinerije remontuju, pa je manja proizvodnja", kaže Vujović i dodaje da se distributeri TNG-a ne dogovaraju oko cene.







