
Izvor: Southeast European Times, 08.Mar.2012, 23:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Udar na slobodu štampe u Crnoj Gori
Novinarka Vijesti napadnuta je pred svojom zgradom, a Crna Gora opet je na udaru kritike međunarodne zajednice zbog političkog pritiska vlasti na nezavisne medije.
08/03/2012
Nedjeljko Rudović za Southeast European Times iz Podgorice -- 8.3.2012.
Novinarka podgoričkog dnevnika Vijesti brutalno je napadnuta ispred svoje zgrade u sredu (7. marta), dok se dvojici muškaraca sudi zbog toga što su joj prošle godine pretili. Napadnuta novinarka nije >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << pretrpela ozbiljne povrede.
Napad je poslednji u seriji nasrtaja na crnogorske novinare koji su privukli pažnju Medijske organizacije Jugoistočne Evrope (SEEMO), organizacije sa sedištem u Beču koja je prošle nedelje objavila izveštaj u kome su dokumentovani slučajevi ekonomskog i političkog pritiska koji ugrožavaju medijske slobode u toj zemlji.
„Fizički napad na Oliveru Lakić je dokaz da Crna Gora nije slobodna zemlja. Cena za bavljenje istraživačkim novinarstvom ovde je previsoka. Država je nemoćna da zaštiti novinare“, kaže za SETimes Rajka Raičević, novinarka opozicionog lista Dan i član Udruženja novinara Crne Gore.
U izveštaju SEEMO kaže se da je Lakićevoj prećeno i u februaru 2011, kada je pisala o ilegalnom označavanju duvanskih proizvoda. Prećeno je i njenoj porodici, a dvojici muškaraca sudi se zbog tih pretnji.
SEEMO je u četvrtak objavio saopštenje u kome se osuđuje napad.
„Imajući u vidu učestalost napada na novinare i imovinu Vijesti, zaključujem da je ovaj dnevni list direktna meta“, kaže generalni sekretar SEEMO Oliver Vujović. „Pozivam vlasti da pronađu osobu koja je pretukla Oliveru Lakić, kao i sve one koji su odgovorni za prethodne napade. Crna Gora teži ulasku u EU. U demokratiji ne smeju postojati pretnje i napadi na novinare i sve počinioce bi trebalo pronaći i kazniti.“
Prošlonedeljni izveštaj SEEMO ukazao je na učestale pritiske na novinare u Crnoj Gori.
Otkrivanje i procesuiranje svih počinalaca napada na novinare i medijsku imovinu neophodni su „kako bi se dokazalo da je državi stalo do slobode štampe“, stoji u saopštenju te organizacije.
„Drugim rečima, tako bi se pokazalo da demokratska retorika nije puka fasada.“
U maju 2004. glavni urednik lista Dan Duško Jovanović ubijen je iz vatrenog oružja na ulici u Podgorici, u napadu koji je okarakterisan kao „nasrtaj na slobodu štampe, nezavisno novinarstvo i demokratiju“.
Mediji u Crnoj Gori trpe politički pritisak, smatra SEEMO. [Rojters]
Dve hiljade i sedme godine, prebijeni su direktor nezavisnog lista Vijesti Željko Ivanović i novinari Tufik Softić i Mladen Stojović, a u avgustu 2011. zapaljena su vozila tog medija. Počinioci nisu pronađeni.
„Izveštaj SEEMO je konstruktivan za one koji razmišljaju o demokratskom razvoju i medijskim slobodama u Crnoj Gori i one koji nemaju nameru da zabašure traumatične posledice za novinare, kao što su suđenja i napadi na njih“, kaže predsednik samoregulatornog novinarskog tela NST Mirsad Rastoder za SETimes.
U decembru 2010, Igor Lukšić preuzeo je funkciju premijera od Mila Đukanovića, koji je optužen za uticanje na medije.
Za vreme njegovog mandata, parlament je prošle godine ukinuo klevetu kao krivično delo, a sudovi su počeli da priznaju međunarodnu praksu.
„Novi premijer je, na krilima obećanog napretka, uspostavio prirodnu komunikaciju sa novinarima i pokazao drugačiji odnos. Ipak, ne postoji jasna volja da se ozbiljno razmotri sve što se dešavalo ranije“, kaže Rastoder.
Andrijana Vukotić, medijski savetnik premijera, tvrdi da je vlada pokazala volju da unapredi medijske slobode.
„Ne dovodim u pitanje valjanost nalaza SEEMO. Istovremeno, smatram da je više nego očigledna naša namera da procesuiramo slučajeve napada na novinare i medijsku imovinu. To je od ključnog značaja za dalje poboljšanje ukupne situacije u tom domenu“, rekla je Vukotićeva za SETimes.
Vukotićeva je pozvala novinare da pomognu vladi da napravi bolju atmosferu za rad medija.
„Najvažnije je da postoji volja i otvorenost vlade za jačanje novinarstva. To pomaže Crnoj Gori da stekne ugled demokratske i moderne države koja usvaja evropske vrednosti i standarde u svim oblastima“, kaže ona.
Međutim, novinarka Vijesti Dragana Babović kaže da se dolaskom Lukšića na vlast samo retorika promenila. On ističe da Crnu Goru smatraju zemljom u kojoj vlasti stalno pokušavaju da medije drže pod kontrolom.
„Za razliku od Đukanovića, Lukšić u prvih nekoliko meseci nije vređao novinare koji su kritikovali njegovu politiku. Imao je dobru komunikaciju sa skoro svim medijima, dok nije shvatio da to 'prijateljstvo' sa medijima ne jača njegovu poziciju u stranci“, kaže ona za SETimes.
„Ako vlasti istinski žele da poprave položaj medija, posebno novinara, moraju ... da otkriju ubice i napadače na novinare“, kaže Babović.
Novinarka Ivana Gudović kaže da je kašnjenje u otkrivanju i hapšenju počinilaca koji su naredili ubistva i napade na novinare i političke pritiske glavna prepreka slobodi medija u Crnoj Gori.
„Izveštaj SEEMO još jednom je podsetio vladu da teorija ne znači ništa bez konkretnih rezultata u pogledu slobode štampe“, kaže Gudović.
Nastavak na Southeast European Times...